بیانیه صد سینمادار به دولت و مجلس

0
162
جناب آقای اشرفی - رئیس انجمن سینماداران ایران
جناب آقای اشرفی - رئیس انجمن سینماداران ایران

وب سایت اردبیل سینما گزارش داد: بیانیه صد سینمادار به دولت و مجلس – در بیانیه نزدیک به صد سینمادار خطاب به دولت و مجلس مطرح شد⇐متعجبیم از این همه بی‌ اطلاعی از وضعیت سخت معیشت اهالی فرهنگ و هنر! / آیا کارگزاران مملکتی جز اطلاع و درمان این اهالی وظیفه‌ دیگری دارند!؟/دولت دوازدهم در آخرین سال خود باعث بدعتی شد که رنج و آزار اهالی نجیب فرهنگ و هنر این سرزمین را دوچندان کرد!/چرا دولت سیزدهم که با شعار ” عدالت” آمد، همان بدعت را پیشه گرفته است؟/اخذ مالیات مستقیم ۲۵ درصدی آن هم در زمانه‌ای که سینماداران ایران با صدها میلیارد تومان زیان انباشته مواجه شده‌اند باعث تاسف که نه، بلکه باعث شرمساری است!/ این بدعت جز خسران بر اهالی فرهنگ و هنر دستاورد دیگری ندارد! / ما سینماداران ایران اعلام می‌کنیم در صورت اخذ مالیات مستقیم، راهی جز تعطیلی و تغییر کاربری سینماهای ورشکسته‌مان نخواهیم داشت!!

سالن های سینما - اردبیل سینما
سالن های سینما – اردبیل سینما

تعدادی از سینماداران کشور در بیانیه‌ای به دریافت مالیات مستقیم از سینماها در شرایطی که با زیان‌های مالی متعددی مواجه شده‌اند اعتراض کردند. در این بیانیه‌ که انجمن سینماداران هم آن را تایید کرده، آمده است:‌

به نام خدا

«کار خراج (مالیات) نیکو نظر کن، به گونه‌ای که به صلاح خراج‌گزاران باشد… ولی باید بیش از تحصیل خراج در اندیشه زمین باشی، زیرا خراج حاصل نشود، مگر به آبادانی زمین و هر که خراج طلبد و زمین را آباد نسازد، شهرها و مردم را هلاک کرده است و کارش استقامت نیابد، مگر اندکی. هرگاه از سنگینی خراج یا آفت محصول یا بریدن آب یا نیامدن باران یا دگرگون شدن زمین، چون در آب فرو رفتن آن یا بی آبی، شکایت نزد تو آوردند، از هزینه و رنجشان بکاه، آنقدر که امید می داری که کارشان را سامان دهد./ بخشی از نامه امام علی ( ع) به مالک اشتر نخعی والی مصر”

دولتیان محترم و نمایندگان شریف مجلس شورای اسلامی!

بیانیه صد سینمادار به دولت و مجلس – متعجبیم از این همه بی‌اطلاعی از وضعیت سخت معیشت اهالی فرهنگ و هنر توسط کارگزارانی که جز اطلاع و درمان این اهالی وظیفه‌ای دیگری ندارند! دولت دوازدهم در آخرین سال خود باعث بدعتی شد که رنج و آزار اهالی نجیب فرهنگ و هنر این سرزمین را دوچندان کرد و حال دولت سیزدهم که با شعار ” عدالت” بر کرسی قوه مجریه تکیه زده است بازهم همان بدعت را پیشه گرفته است که جز خسران بر اهالی فرهنگ و هنر دستاورد دیگری ندارد!

اخذ مالیات مستقیم ۲۵ درصدی آن هم در زمانه‌ای که سینماداران ایران با ده‌ها هزار میلیارد تومان سرمایه راکد از یک سو و از دیگر سو با فراگیری بیماری کووید ۱۹ با صدها میلیارد تومان زیان انباشته مواجه شده‌اند باعث تاسف که نه، بلکه باعث شرمساری است.

حال دولتیان و مجلسیان دست به دست هم داده‌اند که از این موجودیت در حال احتضار “مالیات مستقیم” دریافت نمایند که حاشا وکلا که جز خسارت عایدی برای این بخش ورشکسته نخواهد داشت.

مالیات بر ارزش افزوده را از جیب سینماداران می‌ستانید! از این فعالیت در حال احتضار دیگر چه مانده است؟ از این پیکره بی حال، می‌خواهید مالیات مستقیم را هم مطالبه نمایید؟

دولت در زمان دو دهه گذشته براساس قوانین بالادستی با ابزارهای تشویقی قوانین برنامه‌های پنج ساله به دلیل عدم توجیه اقتصادی برای ساخت سالن‌ها و فعالیت آنان از معافیت‌های عوارض شهرداری و مالیاتی از این فعالیت فرهنگی و هنری حمایت کرد و حالا چه شده است که با ضررهای هزاران میلیارد تومانی می‌خواهید مالیات مستقیم بستانید؟ آن هم برخلاف همه کشورهای صاحب سینما که از این فعالیت موثر فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی همه نوع حمایتی را انجام می‌دهند که سینما داشته باشند!

مگر نفرمودند مقام معظم رهبری که کلید پیشرفت کشور در دست سینماگران است؟ نمی‌شود با یک سینمای ورشکسته و رو به احتضار پیشرفتی حاصل نمود. اگر اهل تاسی به عدل علی( ع) هستید بازهم نحوه حکمرانی را از بیانات آن حکیم حاکم فهم کنید که در زمان ” سختی” مالیات ستاندن ” ظلم ” است…

ما سینماداران ایران اعلام می‌ کنیم در صورت اخذ مالیات مستقیم ضمن توقف ساخت سالن‌های جدید توسط سرمایه‌گذاران، راهی جز تعطیلی و تغییر کاربری سینماهای ورشکسته‌مان نخواهیم داشت تا دیگر نه مشمول مالیات شویم و نه مشمول هزاران مانع برای فعالیت فرهنگی حداقلی در سرزمین مهد تمدن و آگاهی

بیانیه صد سینمادار به دولت و مجلس – این بیانیه به نام تعدادی از سینماهای کشور در استان‌های مختلف منتشر شده که اسامی آن‌ها به این شرح است:

استان البرز

) ساویز( ۳ سالن)

۲)  پرشین (۴ سالن)

۳)  اکومال (۶ سالن)

۴)  هجرت (۲ سالن)

استان اصفهان

۵) سیتی سنتر( ۸ سالن)

۶) ساحل (۹ سالن)

۷) سپاهان۲( سالن)

۸) سوره

۹) فلسطین

۱۰) چهارباغ( ۵ سالن)

استان فارس

۱۱) فرهنگ

۱۲) گلستان( ۳ سالن)

۱۳) خلیج فارس( ۸ سالن)

۱۴) سعدی

۱۵) ایران

۱۶) فلسطین

۱۷) حافظ

۱۸) پیام

استان خراسان رضوی

۱۹) آفریقا

۲۰) هویزه (۸ سالن)

۲۱) ویلاژتوریست (۱۲ سالن)

۲۲) اطلس(۱۲ سالن)

استان خراسان جنوبی

۲۳) بهمن بیرجند( ۲ سالن)

استان تهران

۲۴) آزادی (۵ سالن)

۲۵) استقلال

۲۶) آفریقا

۲۷) سمرقند (۳ سالن)

۲۸) نارسیس( ۴ سالن)

۲۹) آستارا(۳ سالن)

۳۰) هدیش مال( ۶ سالن)

۳۱) تیراژه ۲( ۲سالن)

۳۲) بهمن( ۴ سالن)

۳۳) شاهد( ۳سالن)

۳۴) سپیده( ۲سالن)

۳۵) ایران(۴ سالن)

۳۶) کوروش(۱۲ سالن)

۳۷) ایران مال (۱۲ سالن)

۳۸) هروی( ۳ سالن)

۳۹) لوتوس(۱۲ سالن)

۴۰) شکوفه( ۳سالن)

۴۱) مگامال( ۱۰سالن)

۴۲) زندگی( ۵ سالن)

۴۳) صبا مال(۵ سالن)

۴۴) شمیران سنتر( ۵ سالن)

۴۵) پیروزی( ۲سالن)

۴۶) کیان (۳ سالن)

۴۷) المپیک

۴۸) گالریا (۶ سالن)

۴۹) صحرا

۵۰) میلاد

استان آذربایجان غربی

۵۱) بهمن تبریز (۲ سالن)

۵۲) ستاره باران تبریز (۶ سالن)

استان آذربایجان شرقی

۵۳) آزادی ارومیه

۵۴) ایران ارومیه

۵۵) انقلاب ارومیه

استان خوزستان

۵۶) اکسین اهواز (۵ سالن)

۵۷) بهمن اهواز (۲ سالن)

۵۸) ساحل اهواز

۵۹) قدس اهواز

۶۰) آزادی آبادان

استان لرستان

۶۱) استقلال(۲ سالن)

استان کردستان

۶۲) بهمن سنندج( ۷ سالن)

۶۳) آزادی بیجار(۳ سالن)

۶۴) مهر سقز( ۵ سالن)

استان کرمانشاه

۶۵) آزادی کرمانشاه

استان قزوین

۶۶) بهمن (۲ سالن)

استان بوشهر

۶۷) بهمن(۳ سالن)

استان قم

۶۸) ونوس(۲ سالن)

استان مازندران

۶۹) سپهر

استان گلستان

۷۰) عصر جدید گرگان( ۵ سالن)

۷۱) کاپری گرگان( ۲سالن)

۷۲) هجرت گنبد

استان گیلان

۷۳) ۲۲ بهمن رشت

تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۰
آدرس کانال تلگرام وبسایت اردبیل سینما: https://t.me/+nk5plCo183djODRk

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید