عاقبت سینما و صداوسیمای انحصاری و نفتی

فریدون جیرانی منتقد با سابقه و کارگردان سینما
فریدون جیرانی منتقد با سابقه و کارگردان سینما

عاقبت سینما و صداوسیمای انحصاری و نفتی

فریدون جیرانی، صدا و سیما را یک «رسانه حکومتی» خواند و گفت: سینمای ایران، فقط دارد دست و پا می‌زند / فیلمنامه‌ای در کار نیست، فقط می‌سازیم تا حیات سینما ادامه پیدا کند

به گزارش اردبیل سینما: فریدون جیرانی که میهمان برنامه شب های شفاهی با اجرای محمود گبرلو بود گفت: تلویزیون رسانه حکومتى است و با جامعه فاصله دارد. محدودیت هاى تلویزیون باعث شده که واقعیت هاى جامعه که در اینجا فضا ندارند به سینما بروند. سینماى عامه پسند فضاى بیان همین محدودیت ها شده است. اکنون همین فیلم ها هستند که سینما را سرپا نگه داشتند.

ده سال پیش نمونه هایى از همین فیلم هاى کمدى ساخته شدند، جلویشان گرفته شد. اما بعد که اجازه نمایش پیدا کردند؛ خودشان، خودشان را از بین بردند. ممکن است این اتفاق الان هم بیفتد، در صورتى که تلویزیون کار خودش را درست انجام دهد تا سینما وظیفه اش از شادسازى مردم کمرنگ کند.

Jeyrani-002

سینماى ایران شرایط خوبى ندارد. سینما فقط دست و پا مى زند که بماند. وضعیت فیلمنامه نویسى گواه این ماجراست. ما دیگر فیلمنامه نمى بینیم فقط مى سازیم که حیات سینما ادامه پیدا کند.

مدیریت سینمایى در طول این سالها چرخیده، پس نمى توانیم از این مدیریت انتظار داشته باشیم. مدیریت هاى فرهنگى باید پایدار باشد. اختلافات درون جناحى نباید در عرصه فرهنگى اثر بگذارد، بلکه باید قانون حرف اول و آخر را بزند. در این شرایط همانقدر که موافق مى تواند حرفش را بزند، مخالفها هم فضاى بیشتر و قابل قبول ترى براى حرفهایشان پیدا مى کنند.

ما باید بگذاریم نسل جدید که آمدند بتوانند کار کنند. با نگاه بدوى به آنها نگاه نکنیم و فضا را براى کار کردنشان ایجاد کنیم.

نقل صحبت‌های جیرانی از سینماسینما به نقل از کانال تلگرامی برنامه شب‌های شفاهی

به این نوشته امتیاز دهید

عاقبت سینما

عاقبت سینما و صداوسیمای انحصاری و نفتی: فریدون جیرانی، صدا و سیما را یک «رسانه حکومتی» خواند و گفت: سینمای ایران، فقط دارد دست و پا می‌زند…

Sending
User Review
0 (0 votes)
The short URL of the present article is: https://ardabilcinema.ir/zthw1

برچسب ها

درباره: مرتضی طالب پور

مرتضی طالب پور

مدیر اسبق وبسایت انجمن سینماداران ایران به مدت 4 سال | تجزیه و تحلیلگر ارشد سیستم مدیریت هتلداری الماس داده | مدیر فعلی سامانه جامع اطلاعات سالن های سینمای ایران | مدیر کنونی وبسایت سینما قدس اردبیل از سال 1387 تاکنون | مدیر و نویسنده و مترجم در وبلاگ cinemayejavan.persianblog.ir | مدیر وبسایت اسپرادو شاپ | مدیر و طراح سایت دولوپر استودیو | مدیر ده ها وبسایت غیر سینمایی...

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “عاقبت سینما و صداوسیمای انحصاری و نفتی”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ما را دنبال کنید

خرید از دیجی کالا

خرید بلیت سینما قدس اردبیل

شارژ مستقیم سیم کارت اعتباری

شارژ سیم کارت اعتباری

مدیا اد

ورود به سایت

نماد ساماندهی

logo-samandehi

تبلیغات