عاقبت سینما و صداوسیمای انحصاری و نفتی

0
48
فریدون جیرانی منتقد با سابقه و کارگردان سینما
فریدون جیرانی منتقد با سابقه و کارگردان سینما

به گزارش اردبیل سینما: عاقبت سینما و صداوسیمای انحصاری و نفتی – فریدون جیرانی که میهمان برنامه شب های شفاهی با اجرای محمود گبرلو بود گفت: تلویزیون رسانه حکومتى است و با جامعه فاصله دارد. محدودیت هاى تلویزیون باعث شده که واقعیت هاى جامعه که در اینجا فضا ندارند به سینما بروند. سینماى عامه پسند فضاى بیان همین محدودیت ها شده است. اکنون همین فیلم ها هستند که سینما را سرپا نگه داشتند.

عاقبت سینما و صداوسیمای انحصاری و نفتی – ده سال پیش نمونه هایى از همین فیلم هاى کمدى ساخته شدند، جلویشان گرفته شد. اما بعد که اجازه نمایش پیدا کردند؛ خودشان، خودشان را از بین بردند. ممکن است این اتفاق الان هم بیفتد، در صورتى که تلویزیون کار خودش را درست انجام دهد تا سینما وظیفه اش از شادسازى مردم کمرنگ کند.

Jeyrani-002

سینماى ایران شرایط خوبى ندارد. سینما فقط دست و پا مى زند که بماند. وضعیت فیلمنامه نویسى گواه این ماجراست. ما دیگر فیلمنامه نمى بینیم فقط مى سازیم که حیات سینما ادامه پیدا کند.

مدیریت سینمایى در طول این سالها چرخیده، پس نمى توانیم از این مدیریت انتظار داشته باشیم. مدیریت هاى فرهنگى باید پایدار باشد. اختلافات درون جناحى نباید در عرصه فرهنگى اثر بگذارد، بلکه باید قانون حرف اول و آخر را بزند. در این شرایط همانقدر که موافق مى تواند حرفش را بزند، مخالفها هم فضاى بیشتر و قابل قبول ترى براى حرفهایشان پیدا مى کنند.

ما باید بگذاریم نسل جدید که آمدند بتوانند کار کنند. با نگاه بدوى به آنها نگاه نکنیم و فضا را براى کار کردنشان ایجاد کنیم.

نقل صحبت‌های جیرانی از سینماسینما به نقل از کانال تلگرامی برنامه شب‌های شفاهی

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید