تحولات گسترده پیش روی اکران و بلیت‌فروشی سینماها

0
12
سمفا - سامانه فروش سینمای ایران
سمفا - سامانه فروش سینمای ایران

وب سایت اردبیل سینما گزارش داد: تحولات گسترده پیش روی اکران و بلیت‌فروشی سینماها – مدیرکل دفتر «نظارت بر عرضه و نمایش فیلم» سازمان سینمایی با برشمردن ویژگی‌های سامانه بلیت فروشی «سمفا» تاکید کرد: این طرح روزآمد است و بر همین اساس می‌تواند بسیاری از اشکالات شیوه قدیمی اکران را مرتفع کند.

گیشه سینماها
گیشه سینماها

تعیین سامانه مرکز فروش آنلاین سمفا به عنوان مرجع بلیت فروشی در سینما که بعد از آغاز به کار سینماها، شروع به کار خواهد کرد، نشان از برنامه ریزی ها برای ایجاد تحولاتی در زمینه اکران فیلم ها و رفع اشکالات موجود در سیستم قدیمی اکران دارد.

محمدرضا فرجی مدیرکل دفتر نظارت بر عرضه و نمایش فیلم سازمان سینمایی در توضیح آنچه در جریان راه اندازی سمفا برای فروش بلیت های سینما رخ خواهد داد، گفت: یکی از مهمترین نکات در جریان این طرح آن است که بهای بلیت سینما همزمان با پرداخت پول از سوی مخاطب قابلیت تقسیم دارد از جمله سهم سینما، سهم فیلم و مالیات بر ارزش افزوده. 

وی افزود: در ادامه این ارتباط بی واسطه، موضوع دیگری که در این سامانه طراحی شده، ثبت قراردادهای شرکت پخش با سینما و صدور حواله به صورت سیستمی است که در نتیجه آن تغییراتی در وظایف و کارکردهای سنتی شورای صنفی نمایش به وجود می آید.

فرجی در این زمینه گفت: بر اساس نظامنامه جدید اکران که ضوابط آن در نرم افزار طراحی شده برای سمفا در نظرگرفته شده، می توانیم برخی اشکالات قدیمی را برطرف کنیم تا مشکلات اهالی سینما کمتر شود. از جمله اینکه قراردادهای مابین سینماداران و پخش کنندگان به صورت سیستمی ثبت شود و صدور حواله کاغذی اکران به کلی حذف می شود. حتی موضوعات اختلافی بین مالکان فیلم و سینماداران مثل سانس چرخشی، خود بخود با وجود این سامانه رفع شده است و عملا بسیاری از وظایف شورای صنفی نمایش کمتر می شود.

فرجی ادامه داد: شکسته شدن انحصار فروش بلیت برخط که پیش از این فقط از سوی یک سامانه صورت می گرفت از دیگر دستاوردهای این طرح است.

فرجی توضیحات خود را در این زمینه چنین بیان کرد: پیش از این مخاطبان برای خرید بلیت فقط امکان مراجعه به یک سایت داشتند و واضح است که در این شرایط، رقابتی وجود نداشت. بر همین اساس با قرار گرفتن چهار فروشنده برخط، زمینه رقابت به وجود می آید. این رقابت را می توان در قراردادهایی که با سینماها بسته می شود و یا امکان خرید مجموعه ای از بلیت ها و مواردی از این دست مشاهده کرد که نقض وجود رقابت، امکان مسابقه در خدمات دهی بیشتر به مشتری و همچنین افزایش ضریب اشغال صندلی های سینماها را فراهم می آورد.

تحولات گسترده پیش روی اکران و بلیت‌فروشی سینماها – مدیرکل دفتر نظارت بر عرضه و نمایش فیلم در توضیح امکانات دیگری که به واسطه این سامانه متوجه مخاطبان سینما می شود، گفت: امکان تخفیف بلیت ها به ازای هر سانس و سالن و فیلم در این طرح، در نظر گرفته شده است. همچنین دیگر شکل تخفیف می تواند شامل حال مشتریان وفادار هرسینما، هم محلی های سینما یا هر گروه تعریف شده، شود. همچنین مخاطب می تواند صندلی خود را نیز همزمان با خرید انتخاب کند.

فرجی درباره مزایای دیگر این طرح که شاید بیشتر شامل حال سینماداران شود، توضیح داد: در صورت تغییر درجه سینما، بلافاصله قیمت بلیت در سامانه تغییر می کند و نیاز به مکاتبه و موافقت نیست. همچنین امکان قیمت گذاری بلیت براساس صندلی، زمان خرید، سانس و سالن وجود دارد. در عین حال با تغییراتی که در نظامنامه اکران داده شده، مخاطبان می توانند برنامه های آینده و به زودی تمامی سینماها را در سایت های فروش بلیت مشاهده کنند.

وی راه اندازی سمفا را همچنین در راستای انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات عنوان کرد و گفت: همه شهروندان می توانند از امکان بر خط مشاهده تعداد بلیت به تفکیک دوره زمانی، استان، شهر، سینما، سالن، سانس و نوع تخفیفات نیز استفاده کنند. این کار به برنامه ریزان و فعالان و منتقدان این امکان را می دهد که اطلاعات بیشتر و دقیق تری داشته باشند.

ماموریت سمفا در تقسیم سهم از گیشه

مرتضی شایسته پخش‌کننده سینما ضمن اشاره به ماموریت سامانه «سمفا» برای تقسیم سهم سینمادار و پخش‌کننده از گیشه، از پایان انحصار «سینماتیکت» در زمینه فروش بلیت سینما خبر داد.
مرتضی شایسته پخش‌کننده سینما درباره نتایج جلسه‌ پخش‌کنندگان سینما با حسین انتظامی رییس سازمان سینمایی، گفت: روز گذشته با نظر کارشناسان قرار شد بعد از بازگشایی سینماها، مرجع بلیتی به نام «سمفا» راه‌اندازی شود یعنی با این سامانه به محض اینکه تماشاگری بلیتی بخرد، پول بلیت بین سینماداران و پخش‌کنندگان تقسیم می‌شود.

مرتضی شایسته پخش‌کننده سینما
مرتضی شایسته پخش‌کننده سینما

وی افزود: ضمن اینکه عنوان شد علاوه بر «سینماتیکت»، سه سامانه فروش اینترنتی دیگر به میدان بیایند که اپلیکیشن «آپ» هم یکی از آنهاست.

این تهیه‌کننده سینما ادامه داد: تهیه‌کنندگان همیشه به این موضوع اعتراض داشتند که سینماداران پول آنها را از اکران نمی‌دهند. به همین دلیل تصمیم بر این شد که سامانه سمفا راه‌اندازی شود. البته همه سینماداران پول‌ها را دیر نمی‌دادند. برخی از آنها این کار را می‌کردند. این باعث شد که آقای انتظامی این کار خوب را انجام دهد.

شایسته بیان کرد: من با این طرح بسیار موافق هستم چون در صورتی که مثلاً یک فیلم ۱۰۰ میلیون تومان بفروشد بلافاصله ۵۰ میلیون تومان به حساب پخش‌کننده می‌رود پس چرا نباید از این طرح استقبال کنیم. از همین رو بابت راه‌اندازی چنین سامانه‌ای ممنونم.
وی در پایان گفت: البته در این جلسه به طور قطعی عید فطر زمان بازگشایی سینماها اعلام نشد، چون این موضوع بستگی به تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا دارد.


💠کانال تلگرام سینما قدس اردبیل:
https://t.me/CinemaGhodsArdabil

💠وب سایت رسمی سینما قدس اردبیل:
http://www.cinemaghods.com

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید