بیوگرافی کوئنتین تارانتینو – بخش اول

0
5
بیوگرافی کوئنتین تارانتینو - در پشت صحنه فیلم هشت نفرت انگیز
بیوگرافی کوئنتین تارانتینو - در پشت صحنه فیلم هشت نفرت انگیز

اردبیل سینما با افتخار تقدیم می کند: کوئنتین تارانتینو، متولد ۲۷ مارس ۱۹۶۳، کارگردان، نمایش نامه نویس، تهیه کننده، فیلم بردار و بازیگر آمریکایی است. در اوایل دهه ۱۹۹۰ او حرفه اش را به عنوان فیلمساز مستقل با فیلم هایی شروع کرد که طرح های غیر خطی و هنری سازی از خشونت را به کار می گیرند. فیلمهایش شامل سگ های انباری (۱۹۹۲)، داستان عامه پسند (۱۹۹۴)، جکی براون (۱۹۹۷)، بیل را بکش (۲۰۰۳ و ۲۰۰۴) ضد مرگ (۲۰۰۷)، حرمزاده های لعنتی (۲۰۰۹) و فیلم آینده اش جانگوی از بند رها شده (۲۰۱۲) هستند.

کوئنتین جرمو تارانتینو، متولد 27 مارس 1963، کارگردان، نمایش نامه نویس، تهیه کننده، فیلم بردار و بازیگر آمریکایی است
کوئنتین جرمو تارانتینو، متولد ۲۷ مارس ۱۹۶۳، کارگردان، نمایش نامه نویس، تهیه کننده، فیلم بردار و بازیگر آمریکایی است
کوئنتین جرمو تارانتینو
کوئنتین جرمو تارانتینو

وی یک جایزه اسکار، یک جایزه گلدن گلوب، یک بافتا و نخل طلایی دریافت کرده است و نیز نامزد های امی و گرمی شده است. فیلمهایش معمولاً تحت تأثیر سبکی از فیلم های گریند هوس، کونگ فو و وسترن اسپاگتی توصیف می شوند. تارانتینو غالباً با دوست و همکار خود، رابرت رودریگوئز هم همکاری می کند.

بیوگرافی اولیه:

تارانتینو در ناکسویل تنسی متولد شد. او پسر تونی تارانتینو، بازیگر و موسیقیدان آماتور متولد کوئینیز نیویورک و مادرش مک هوگ، یک پرستار است. پدر تارانتینو از نژاد ایتالیایی و مادرش از نژاد ایرلندی است. از آنجا که والدینش پیش از تولد او از هم جدا شدند، او نزد مادرش بزرگ شد. هنگامی که دوسال داشت به تورانس کالیفرنیا و بعد به محله هاربر سیتی نقل مکان کردند در آنجا او به دبیرستان مقدماتی فیلیمینگ لومیتا رفت و کلاس های نمایش را در آنجا گذراند. او برای سال اول به دبیرستان ناربون، پیش از ترک تحصیلش در ۱۵ سالگی، رفت تا در کلاس تمام وقت در بهترین کمپانی تئاتر جیمز در تلوکا لیک شرکت کند.

کوئنتین جرمو تارانتینو، متولد 27 مارس 1963، کارگردان، نمایش نامه نویس، تهیه کننده، فیلم بردار و بازیگر آمریکایی است
کوئنتین جرمو تارانتینو، متولد ۲۷ مارس ۱۹۶۳، کارگردان، نمایش نامه نویس، تهیه کننده، فیلم بردار و بازیگر آمریکایی است
کوئنتین تارانتینو – معرفی آثار
کوئنتین تارانتینو – معرفی آثار

در ۲۲ سالگی با جوشوا دیموند، فیلمساز رزمی، روی یک پروژه کوتاه به نام ال ویستو پارادیزوی سه کار کرد. به عنوان کارمند یک آرشیو ویدیویی در یک مغازه کرایه فیلم های ویدئویی در ساحل منهتن مشغول به کار بوده است. او توجه دقیقی به فیلم هایی که مردم دوست داشتند کرایه کنند داشت و آن تجربه را به عنوان الهام برای حرفه کارگردانی اش ذکر کرده است. از او نقل شده است که می گوید: «هنگامی که مردم از من سؤال می کنند که آیا به مدرسه فیلم سازی رفتم به آنها می گویم نه، وارد خود فیلمها شدم.»

یوما توررمن - کیو تی
یوما توررمن – کیو تی

زندگی خصوصی

تارانتینو به طور رمانتیکی با مینا سوروینوی هنرپیشه و کارگردان ها، الیسون اندرز و سوفیا کاپولا و هنرپیشگان جولی دریفوس و کمدین ها کتی گریفین و مارگارت چو ارتباط داشته است. شایعاتی هم درباره رابطه اش با اما تورمن، کسی که وی به عنوان الهه اش به آن اشاره کرده است، بر سر زبانهاست. اما تارانتینو اظهار داشته است که رابطه شان صرفاً افلاطونی است. تارانتینو بیان داشته: «من نمی گویم هرگز ازدواج نمی کنم یا بچه ای پیش از ۶۰ سالگی نخواهم داشت، اما تا اینجا انتخاب کرده ام تا در این مسیر به تنهایی ادامه دهم. از آنجا که این زمانی است تا فیلم بسازم.» او همچنین گفته است که برای کناره گیری از فیلمسازی در ۶۰ سالگی به منظور تمرکز روی نوشتن داستان و ادبیات فیلم برنامه دارد. او شک دارد صنعت فیلم دیجیتالی شود و می گوید اگر واقعاً به جایی برسد که نتواند فیلم ۳۵ میلیمتری را در سالن ها نمایش دهید و همه چیز نمایش دیجیتالی باشد، «من حتی آن را تا ۶۰ سالگی هم نخواهم ساخت.»

یوما توررمن - کوئنتین تارانتینو
یوما توررمن – کوئنتین تارانتینو

در ۱۸ فوریه ۲۰۱۰ اعلام شد که تارانتینو سینمای نیو بورلی را خریده است. تارانتینو به مالکان فعلی امکان ادامه فعالیت سالن نمایش را داد اما او توصیه های برنامه ریزی لحظه به لحظه خواهد کرد. از او نقل شده: «مادامی که زنده هستم و مادامی که ثروتمند هستم، نیو بورلی وجود خواهد داشت در حالیکه فیلم های دو گانه ۳۵ میلیمتری نشان می دهد.» آهنگ سازان مورد علاقه اش باب دیلان و گوتافس کیلا از وو-تان کلان هستند.

جشنواره کن - استاد تارانتینو - یوما تورمن
جشنواره کن – استاد تارانتینو – یوما تورمن

دوران سینما

پس از اینکه تارانتینو با لارنس بندر در یک مهمانی هالیوود ملاقت کردند، بندر او را تشویق به نوشتن یک فیلمنامه کرد. تارانتینو فیلمی به نام «تولد بهترین دوستم» را در سال ۱۹۸۷ کارگردانی و به طور مشترک نویسندگی کرد. حلقه نهایی فیلم تقریباً به طور کامل در یک آتش سوزی لابراتور که در طی ادیت کردن رخ داد از بین رفت، اما فیلمنامه اش پایه رمنس واقعی را شکل داد.

اردبیل سینما - کوئنتین تارانتینو
اردبیل سینما – کوئنتین تارانتینو

در ژانویه ۱۹۹۲ «سگ های انباری» تارانتینو در فستیوال فیلم ساندس نمایش داده شد و یک موفقیت عاجل بود. فیلم تحسین منتقدان را کسب کرد. «سگ های انباری» یک فیلم سرقت و دزدی دیالوگرا بود، که این درونمایه را برای فیلم های بعدی اش در نظر گرفت. تارانتینو این متن را در سه هفته و نیم نوشت و بندر آن را برای مونت هلمن کارگردان فرستاد. هلمن به تارانتینو کمک کرد سرمایه را از ریچارد گلادستین در سرگرمی زنده تأمین کند. هاروی کیتل متن فیلمنامه را خواند و به تأمین سرمایه کمک کرد، در حالی که نقش یکی از تهیه کنندگان و نقشی را در فیلم گرفت.

استاد کوئنتین تارانتینو
استاد کوئنتین تارانتینو

فیلمنامه رمنس واقعی تارانتینو انتخاب شد و سرانجام در ۱۹۹۳ عرضه شد. دومین متن فیلمنامه ای که تارانتینو فروخت «قاتلین بالفطره» بود که توسط دیو ولز ریچارد روتوسکی و الیور استون تصحیح شد. پس از موفقیت «سگ های انباری» هالیوود به تارانتینو نزدیک شد و پروژه های بی شماری از جمله «سرعت» و «مردان سیاه پوش» را پیشنهاد کرد. او در عوض به آمستردام پناه برد تا روی متن فیلمنامه اش برای «داستان عامه پسند» کار کند. پس از اینکه «داستان عامه پسند» تمام شد، اپیزود چهار «چهار اتاق مردی از هالیود» یک تکریم از اپیزود آلفرد هیچکاک تقدیم می کند که استیو مک کوئین در آن درخشید را کارگردانی کرد. «چهار اتاق» یک تلاش جمعی و مشترک با فیلمسازانی از قبیل الیسون اندرز، الکساندر راکول و رابرت رودریگوئز بود. این فیلم از سوی منتقدین بسیار ضعیف توصیف شد. تارانتینو متنی برای «از گرگ و میش تا سحر» رابرت رودریگوئز نوشت که نقدهای مختلفی از منتقدین دید که با این همه به دو دنباله منجر شد که تارانتینو و رودریگوئز تنها به عنوان تهیه کنندگان اجتماعی برای آنها کار می کردند.

 

سومین فیلم تارانتینو «جکی براون» اقتباسی از پانچ رم داستانی نوشته آلمور لئونارد بود. تجلیلی بر فیلم های استثمار سیاهان که پام گریر را به عنوان ستاره معرفی می کند که در بسیاری از فیلم های آن گونه دهه ۱۹۷۰ درخشید. سپس او برای ساخت فیلم جنگی تحت عنوان موقتی «حرامزاده های لعنتی» برنامه ریخته بود، اما آن را برای نوشتن و کارگردانی «بیل را بکش»، یک سینمایی انتقام جویی بسیار تصنعی در سنت های سینمایی وکسیا (هنرهای رزمی چینی)، جیدایگکی (سینمای تاریخی ژاپن)، وسترن های اسپاگتی و وحشت ایتالیایی به تأخیر انداخت.

این فیلم بر اساس شخصیت براید و طرحی بود که او و هنرپیشه زن اصلی «بیل را بکش»، اما تورمن، در طی ساخت داستان های عامه پسند رشد یافته بود. در سال ۲۰۰۴ تارانتینو به کن بازگشت که در آن به عنوان رئیس هیئت داوران حاضر شد. اگرچه «بیل را بکش» در مسابقه نبود اما قسمت دوم، یک نمایش عصر گاهی داشت، در حالی که در صبح روز پایانی در نسخه سه ساعته اورجینالش با حضور خود کوئنتین در کل زمان نمایش هم نشان داده شد. سپس تارانتینو وارد صحنه شد تا به عنوان کارگردان مهمان ویژه در فیلم سیاه جدید ۲۰۰۵ رابرت رودریگوئز «شهر گناه» به خاطر کارگردانی سکانس اتومبیل که کلایو اون و بنیچو دل تورو را به تصویر می کشد شناخته می شود.

فیلمبرداری فیلم کیل بیل - بخش دوم
فیلمبرداری فیلم کیل بیل – بخش دوم

پروژه فیلم بعدی «گریندهاوس» بود که او با رودریگوئز کارگردانی کرد. بعد از روی پرده آمدن در ۶ آوریل ۲۰۰۷ عنوان «ضد مرگ» روی کمک تارانتینو به پروژه «گریند هاوس» گذاشته شد. آن به عنوان سودی در فیلم های بازار شکن دهه ۱۹۷۰ شروع شد، اما به طور چشم گیری به عنوان پروژه بسط داده شده تکامل یافت. فروش گیشه علیرغم نقدهای عمدتاً مثبت، پایین بود.

از میان اعتبارات تهیه کنندگی حاضرش سینمای وحشت هاستل (که شامل اشارات فراوان به فیلم خودش «داستان عامه پسند» بود) اقتباسی از «ضربه کشنده» المور لئونارد (که تارانتینو برای آن به عنوان یک تهیه کننده اجرایی شناخته شد. اگرچه تارانتینو دیگر با این فیلم پس از اکران ۲۰۰۹ اش در ارتباط نبود) و سواری دوزخ (نوشته و کارگردانی شده توسط لری بیشاپ که در «بیل را بکش» قسمت دوم روی صحنه ظاهر شد) هستند.

فیلم «حرامزاده های لعنتی» در تابستان ۲۰۰۹ اکران شد. این فیلم داستان گروهی از سربازان آمریکایی چریک در حزب نازی های مستقر در فرانسه در طی جنگ جهانی دوم است. ساخت فیلم در اکتبر ۲۰۰۸ شروع شد. این فیلم در ۲۱ آگوست ۲۰۰۹ با نقد های بسیار مثبت اکران شد. این فیلم پر سودترین فیلم تارانتینو هم در آمریکا هم در سراسر دنیاست.

جوایز و افتخارات

  • دریافت جایزه منتقدین در چهارمین جشنواره بین الملی فیلم تخیلی یوباری برای فیلم «سگ های انباری» و «داستان عامه پسند» جایزه نخل طلایی را از فستیوال فیلم کن ۱۹۹۴ برد. این فیلم نامزد ۷ اسکار شد که تارانتینو توانست مشترکاً به همراه راجر اواری اسکار بهترین اصلی را دریافت کند.
  • در سال ۱۹۹۶ تارانتینو نامزد یک جایزه رزی برای بدترین نقش مکمل در «از گرگ و میش تا سحر» شد اما در مقابل مارلو براندو در «جزیره دکتر مورو» شکست خورد.
  • در سال ۲۰۰۵ کوئنتین تارانتینو تمثال جایزه دهه را در دهمین جوایز امپایر برنده شد.
  • در ۱۵ اگوست ۲۰۰۷ رئیس جمهور فیلیپین به تارانتینو یک جایزه موفقیت زندگی را در کاخ مالاکانانگ در مانیل تقدیم کرد.
  • در سال ۲۰۰۹ فیلم «حرامزاده های لعنتی» اش نامزد هفت اسکار من جمله بهترین تصویربرداری، بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه اصلی شد که برنده یک جایزه برای بهترین بازیگر مرد نقش مکمل شد.
  • در مارس۲۰۱۰ به تارانتینو نشان لیاقت جمهوری مجارستان همراه با لوسی لیو و اندی وازنا برای تولید فیلم «خشم آزادی» ۲۰۰۶ اعطا شد.
  • در فوریه ۲۰۱۱ تارانتینو یک سزار افتخاری از آکادمی هنر و تکنولوژی سینما دریافت کرد.

درباره فیلم سینمایی «هشت نفرت انگیز» فیلمِ جدید استاد تارانتینو / آقای موریکونه بعد از چهل سال تم وسترن می سازد

روزگار فیلم‌های اورتوردار با Intermission با همان جفت لنز ۶۵ میلیمتری؛ تارانتینو از فیلم‌های B به دوران آثار عظیم می‌آید؟!

در پنلی که عوامل فیلم جدید تارانتینو شرکت داشتند و هفت دقیقه از فیلم جدید او هشت نفرت انگیز پخش شد، تارانتینو خبر خوشی را اعلام کرد. به نقل از گاردین این پنل در کامیک کان سن دیه گو برپا شد و تارانتینو اعلام کرد که انیو موریکونه بعد از چهل سال  یک موسیقی وسترن اسپاگتی برای فیلم جدید او می سازد. تارانتیو یک خبر خوش دیگری را هم فاش کرد، اینکه او و اما تورمن به ساختن قسمت سوم بیل را بکش علاقه مند هستند.

تارانتینو به یکی از علاقه مندانش گفت که زمانی که بحث بیل را بکش ۳ مطرح می شود هرگز نگو هرگز. او در ادامه افزود که منتظر است سن دختر شخصیتی که توسط بئاتریس کشته شده بیشتر شود: «من و اوما درباره اش حرف زدیم. هر دوی ما واقعاً می خواهیم قسمت سوم را بسازیم. باید منتظر دختر ورنیتا باشیم که به اندازه کافی بزرگ شود که او بتواند بکشد.»

هشت نفرت انگیز - نمایی از این فیلم
هشت نفرت انگیز – نمایی از این فیلم

عوامل هشت نفرت انگیز به تماشاگران گفتند که قرار است فیلم به صورت سوپر – واید هفتاد میلیمتری نمایش داده شود که تداعی کننده فیلم های کلاسیک باشد. فیلم، روز کریسمس نمایش عمومی اش شروع می شود. ساموئل. ال. جکسن نیز پیام ویدیویی برای شرکت کنندگان مراسم فرستاده بود و همین را اعلام کرد که می خواهند نمایش هشت نفرت انگیز تداعی کننده دورانی باشد که فیلم ها با یک اورتور موسیقی، یک آنتراکت Intermission، یک نمایش جاده ای پخش می شد دوران فیلم های کلاسیک بر باد رفته و بن هور.

هشت نفرت انگیز - نمایی از فیلم هشت نفرت انگیز
هشت نفرت انگیز – نمایی از فیلم هشت نفرت انگیز

تارانتینو در ادامه از لو رفتن فیلمنامه اش گفت که در اینترنت منتشر شده بود و اعصاب او را بهم ریخته بود. در ادامه اعلام کرد که از کودکی به کامیک کان می آمده و دو سال پیش هم به صورت ناشناس در این برنامه حضور داشته است و ماسک یک کشتی گیر مکزیکی را روی صورتش زده بود تا شناخته نشود.

هشت نفرت انگیز - پشت صحنه فیلمبرداری این فیلم
هشت نفرت انگیز – پشت صحنه فیلمبرداری این فیلم

تارانتینو برای فیلمبرداری هشت نفرت انگیز از لنزهای ۶۵ میلیمتری استفاده کرد که تاریخچه  غنی دارد. او گفت: «نه تنها در بن هور از این نوع لنزها استفاده کردند. بلکه همین لنزها را استفاده کردند! آنها فقط یک جفت لنز ۶۵ میلیمتری ساخته بودند! همین لنزها در نبرد بالج و شورش در کشتی بونتی نیز استفاده شدند.»


در انتها موزیک متن فیلم های سینمایی «بیل را بکش» و «هشت نفرت انگیز» و «جانگوی رها از بند» آورده شده است. این لینکها از وبسایت سینما قدس اردبیل به این متن پیوست شده است:

دانلود موسیقی متن فیلم سینمایی «بیل را بکش» (Kill Bill) به کارگردانی کوئنتین تارانتینو
دانلود موسیقی متن فیلم سینمایی «جانگوی رها از بند» به کارگردانی کوئنتین تارانتینو
دانلود موسیقی ابتدایی فیلم سینمایی «هشت نفرت انگیز» به کارگردانی کوئنتین تارانتینو

منابع: سایت کافه سینما، سایت سینما سنتر، سایت سینما قدس اردبیل

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید