بیوگرافی آثارسینمایی كلود شابرول، پدرخوانده سينماي فرانسه

از دارو دسته شورشيان موج نوي سينماي فرانسه، كلود شابرول نيز كم شد
از دارو دسته شورشيان موج نوي سينماي فرانسه، كلود شابرول نيز كم شد

درباره كلود شابرول:

کلود شابرول که طی پنجاه سال کار در حوزهٔ فیلمسازی، بیش از ۷۰ فیلم و برنامه تلویزیونی ساخته ‌است با تولید متوسط یک فیلم در سال تا سال ۲۰۰۹ از پرکارترین فیلم‌سازان فرانسوی به ‌شمار می‌آید.

زمینه فعالیت: کارگردان، فیلمنامه ‌نویس، بازیگر، تهیه‌ کننده|  متولد: ۲۴ ژوئن ۱۹۳۰، پاریس – فرانسه|  وفات: ۱۲ سپتامبر ۲۰۱۰


كلود شابرول، پدرخوانده سينماي فرانسه

كلود شابرول، پدرخوانده سينماي فرانسه

مقدمه:

«همسر اول من از خانواده اي ثروتمند بود و ما كاري جز اين نداشتيم كه مهماني بگيريم و ريخت و پاش كنيم. وقتي مادربزرگ او مرد و همسرم ارث بيشتري گيرش آمد، ديگر واقعاً نمي دانستيم با اين همه پول چكار كنيم. اين بود كه من تصميم گرفتم فيلمي بسازم تا قدري از پول را خرج كنيم. اما از بدشانسي اين فيلم خوب فروش كرد و من مجبور شدم فيلم بعدي را بسازم و همين جور كار ادامه پيدا كرد و من حالا هي فيلم مي سازم.»

قصه فيلمسازي كلود شابرول از اينجا آغاز شد. هر چند او در رشته هاي داروسازي و ادبيات مشغول به تحصيل شد، اما قرار بر اين بود او يكي از اعضاي اصلي موج نوي سينماي فرانسه نام بگيرد. هر چند او هيچگاه از راه تحصيل وارد سينما نشد و راهي مستقيم تر را انتخاب كرد؛ نوشتن نقد فيلم و حضور در سر صحنه هاي فيلمبرداري. با اين همه موج نوي سينماي فرانسه با نام هايي چون فرانسوا تروفو، ژان لوك گدار، ژان ريوت و البته كلود شابرول گره خورده است. در اين ميان شابرول با آثارش ثابت كرد كه چندان با سينماي راديكال ژان لوك گدار ميانه اي نداشته و آنچنان به پيچيدگي هاي سينمايي از جنس تروفو معتقد نبوده است. شايد به همين دليل بود كه با گذشت چندين سال او به سينمايي بازگشت كه دغدغه قصه و داستان در آن بيش از بازتاب خلاقيت هاي فردي سينماگران بود.

کلود شابرول - از بنیانگذاران موج نوی سینمای فرانسه

کلود شابرول – از بنیانگذاران موج نوی سینمای فرانسه

شابرول در خانواده اي از طبقه بورژواي فرانسه بزرگ شد و البته هميشه تيغ تيز انتقادات و طعنه هايش در سينما به سمت اين قشر بود. او با ديدگاهي اجتماعي وارد سينما شده بود و به همين دليل هنجارها و ارزش هاي اخلاقي طبقه بورژوازي معاصر هيچگاه از نگاه منتقدانه او در امان نماند. به لحاظ موضوعي تنوع آثار سينمايي اين فيلمساز بسيار چشمگير و حائز اهميت است. او كه در بعضي از آثارش به موضوعات رمانتيك پرداخته، بيشتر به عنوان يكي از استادان سينماي جنايي شهره است. حالا با مرگ اين منتقد و فيلمساز ۸۰ ساله كه از او به عنوان پدرخوانده موج نوي سينماي فرانسه ياد مي شد تنها ژان لوك گدار و ژاك ريوت باقي ماندند.

زندگي و آثار كلود شابرول:

کلود شابرول، بازیگر، فیلمنامه نویس و کارگردان فرانسوی در ۲۴ ژوئن ۱۹۳۰ در پاریس به دنیا آمد. در دوران جنگ جهانی دوم در دهکده خانوادگی‌اش در حومه پاریس زندگی کرد و علاقه‌ اش به سینما از همان دوران شروع شد. پس از پایان جنگ به پاریس رفت و به اصرار پدرش که داروخانه‌ داشت مدتی داروشناسی و مدت کوتاهی هم حقوق و علوم سیاسی خواند ولی در نهایت با لیسانس ادبیات فارغ التحصیل شد. در پاریس علاقه‌ اش را به سینما با رفتن به سینما تک دنبال کرد و همان جا با اریک رومر، فرانسوا تروفو، ژان لوک گدار، و ژاک ریوت آشنا شد که بعدا همین گروه عشاق سینما، موج نو سینمای فرانسه را تشکیل دادند. پس از خدمت سربازی به جرگه منتقدین کایه دو سینما و طرفداران تئوری مولف پیوست.

در سال ۱۹۵۲ ازدواج کرد و در سال ۱۹۵۵ مدیر روابط عمومی کمپانی فاکس قرن بیستم در پاریس شد. به قول خودش در آن شركت به او گفتند: «تو بدترین مدیر روابط عمومی هستي که تا به حال در زندگی دیده‌ايم.» به این ترتیب او یک سال بعد جایش را به ژان لوک گدار داد. در ۱۹۵۷ ثروتی به همسرش ارث رسید و به کمک این پول شابرول اولین فیلم بلندش را به نام «سرژ زیبا» در دسامبر همان سال و با تعدادی بازیگر گمنام در لوکیشن‌ های واقعی دهکده دوران کودکی ‌اش ساخت که داستان دو دوست دوران کودکی است که پس از سال ها در حالی همدیگر را می‌یابند که یکی در اندوه از دست دادن فرزندش دائم‌ الخمر شده و دیگری تلاش می‌کند او را نجات دهد. پس از فیلم «تونی» اثر رنوآر و «کلاغ» اثر کلوزو، «سرژ زیبا» نخستین فیلمی است که شهرهای کوچک فرانسه را، بی آنکه مانند پانیول آنها را در لبخندی تحقیر آمیز مطرح سازد، در همان واقعیت تیره و فضای یکنواخت شان ترسیم می کند. فیلم که فیلمنامه ‌اش را نیز خود شابرول نوشته بود موفق شد در جشنواره لوکارنو برنده جایزه شود و با موفقیت تجاری نیز رو به رو شد. شابرول گفته است که با ساختن سرژ زیبا خود را از شر بقایای آموزش حقنه شده دوران کودکی خلاص کرده است. هر چند که سالها بعد خودش این فیلم را، «متظاهرانه ‌ترین فیلمی که ساخته‌ام» خطاب کرد. سال بعد شابرول «پسر عموها» را با فیلمنامه‌ای نوشته خودش و با همکاری پل گگف ساخت که به روایت زندگی یک دانشجوی حقوق سخت کوش شهرستانی در پاریس می‌پردازد که زندگی ‌اش توسط پسر عموی شهری فاسدش نابود می‌شود. شابرول در فیلم «پسر عموها» تصویری از روشنفکران و دنیای غیر بورژوایی هنرمندان ناحیه شانزده پاریس را به دست می دهد و بر آن است که با نگاه ژرف اجتماعی به جزئیات نگریسته شود. این فیلم موفق به دریافت خرس طلایی جشنواره برلین شد و با موفقیت تجاری این فیلم، شابرول کمپانی فیلمسازی خود را راه انداخت و در تهیه اولین فیلم های دوستان کایه‌ای ‌اش شرکت کرد، «برج اسد»  را برای اریک رومر تهیه کرد و در سرمایه گذاری «پاریس از آن ماست» به کارگردانی ژاک ریوت نیز سهیم بود و به نوعی به پدر خوانده موج نویی‌ های هم دوره ‌اش تبدیل شد.

زندگی و آثار سینمایی جناب کلود شابرول

زندگی و آثار سینمایی جناب کلود شابرول

در سال ۱۹۵۹ سومین فیلمش را با نام «محکم کاری» ساخت که نخستین فیلم رنگی و پر خرج شابرول بود و این بار نیز فیلمنامه را گگف بر محور یک رابطه عشقی جنایی نوشته بود. در سال ۱۹۶۰ «زن های خوب»، در سال۱۹۶۱ «سومین معشوق»،در سال ۱۹۶۲ «اوفلیا» و در سال ۱۹۶۳ «لاندرو» را ساخت که این آخری فیلمی بر مبنای زندگی هانری لاندرو جنایتکار معروف فرانسوی بود، مردی که در دوران جنگ جهانی اول با بیش از ده زن طرح دوستی ریخت و پس از سر کیسه کردن آنها تمامي آنها را به قتل رساند و در نهایت نیز دستگیر و اعدام شد. (چاپلین نیز فيلم «مسیو وردو» را با اقتباسی از زندگی او ساخته بود.)

کلود شابرول که طی پنجاه سال کار در حوزهٔ فیلمسازی، بیش از ۷۰ فیلم و برنامه تلویزیونی ساخته ‌است

کلود شابرول که طی پنجاه سال کار در حوزهٔ فیلمسازی، بیش از ۷۰ فیلم و برنامه تلویزیونی ساخته ‌است

تا سال ۱۹۶۷ چند فیلم تجاری کم اهمیت ساخت که بعضا هجویه‌ای بر فیلم های جاسوسی بودند. در ۱۹۶۸ فيلم «غزال‌ ها» را ساخت که بسیار مورد توجه قرار گرفت و آغازگر فیلم هایی شد که همگی با جنایت سر و کار داشتند. برای ساخت اين فيلم ها نیز معمولا از عوامل فنی یکسانی بهره می‌برد. فيلم«زن بی ‌وفا» محصول ۱۹۶۸، داستان خانواده مرفهی را بیان می‌کند که مرد با پی بردن به خیانت همسرش موفق به شناسایی معشوق همسرش شده و او را به قتل می‌رساند و در تلاش برای مخفی کردن جسد، دستگیر می‌شود. شابرول در ادامه این روند در سال ۱۹۶۹ فيلم «که حیوان بمیرد»، در سال ۱۹۷۰ فيلم «جدایی» و در ۱۹۷۱ فيلم «درست پیش از شب» را ساخت. در سال ۱۹۷۱ «دهه شگفت ‌انگیز» را با بازی اورسن ولز و آنتونی پرکینز ساخت که به اعتقاد بسیاری فیلمی کسالت بار و پر مدعا بود. فيلم هاي «عروسی‌های خونین» (۱۹۷۳) و «نادا» (۱۹۷۴) دو فیلم سیاسی شابرول بودند که البته با قتل و خشونت ترکیب شده بودند. فيلم «میهمانی دلخواه» (۱۹۷۵) در واقع تشریح و تحلیل ازدواج پل گگف بود که فیلمنامه ‌اش را خود گگف نوشت و با همسر و فرزندش در فيلم بازی کردند. فيلم «ویولت نوزیر» (۱۹۷۸) نیز یکی از معدود آثار ستایش شده دهه هفتادی شابرول است.

در ۱۹۸۰ با رویکردی غیر متعارف فيلم «اسب غرور» را ساخت که درامی مردم شناسانه و وقایع نگاری زندگی ساده و مشقت ‌بار روستایی ‌های بریتانی پیش از جنگ جهانی اول بود و بسیار با دیگر کارهای شابرول تفاوت داشت. پس از این او تغییراتی در تیم فیلمسازی ‌اش به وجود آورد و از جمله ماتیو شابرول، پسرش را به عنوان سازنده موسیقی متن به گروه خود اضافه کرد. تا ۱۹۹۰ چند فیلم دیگر ساخت که مهمترین آنها «بازرس لاواردن» (۱۹۸۶) با محوریت داستان قتل یک نویسنده بود. فيلم «یک ماجرای زنانه» (۱۹۸۹) حکایت واقعی زنی است که کارش سقط جنین بود و در زمان جنگ جهانی دوم دستگیر و اعدام شد. در سال ۱۹۹۱ «مادام بواری» را با محوریت یک مثلث عشقی تراژیک با شرکت ایزابل هوپر ساخت که از رمان گوستاو فلوبر اقتباس شده بود. دیگر فیلم های مهم او تا سال ۲۰۰۰، فيلم «بتی» (۱۹۹۱)، «جهنم» (۱۹۹۴) و فيلم «تشریفات» (۱۹۹۵) است. در سال ۲۰۰۰ نیز فيلم «از شکلات شما متشکرم» را ساخت. در سال ۲۰۰۶ نیز «کمدی قدرت» يا سرمست قدرت را ساخته است. شابرول تنها به تفسیر دنیایی که در آن زندگی می کند، بسنده نمی کند او تماشاگر را با اغراق های واقعی و ملو دراماتیک و مرگ نمایشی یکی از قهرمانانش غافلگیر می سازد. آلفرد هیچکاک درباره او مي گويد: «شابرول می خواهد طرفدار متافیزیک جلوه کند، یعنی همانی که وی در نقدهای خود و در یک مونوگرافی با همکاری اریک رومر به تجلیل از آن پرداخته بود.» شابرول در مورد فیلم های بدی که ساخته، می گوید: «تا دلتان بخواهد فیلم بد ساخته ام. ولی همیشه آگاهانه این کار را کرده ام. هر از گاه باید آشغال بسازم و این از نظر حرفه ای گریز ناپذیر است ولی اگر این فیلم های بد بر اساس منابعی که دوستشان دارم ساخته شوند اذیت می شوم. در این موارد ترجیح می دهم هرچه مزخرفات است در سطل آشغال بریزم. گاهی اتفاقا چنین فیلمی خیلی هم مورد توجه قرار می گیرد. افتضاحات غریبی ساخته ام که هم منتقدان راحت تحویلشان گرفته اند و هم مردم.»

کارنامه پنجاه سال کار سینمایی کلود شابرول

کارنامه پنجاه سال کار سینمایی کلود شابرول

او همچنين در مورد فیلم و مضمون جنایت می گوید: «من عاشق جسد هستم. این چیزی است که مردم را شگفت زده می کند. شخصا اگر فیلمی ببینم یا کتابی بخوانم که موضوع آن حول یک جسد باشد، هرگز فکر این را نخواهم کرد که وقتم تلف شده است.» شابرول بر خلاف دیگر دوستانش فیلم کوتاهی نساخته بود و تجربه فنی در زمینه ساخت فیلم نداشت؛ خودش درباره اين موضوع می گوید هنگام فیلمبرداری «سرژ زيبا» نمی دانستم با منظریاب دوربین چطور کار کنم. بیشتر فیلم های شابرول و شیوه روایی اش، به خصوص اهمیتی که به جنایت و تاثیر آن بر زندگی افراد می‌دهد و دیدگاهی که نسبت به گناه دارد؛ بسیار تحت تاثیر هیچکاک و فریتز لانگ است. به هر حال شابرول به رغم برخی فیلم های ضعیفش، حضوری موثر در سینمای فرانسه داشته است.

فيلم شناسي كلود شابرول:

رديفنام فيلم و سال ساخترديفنام فيلم و سال ساخت
۱سرژ زیبا (۱۹۵۸)۲۸بیگناهان با دست‌ های آلوده (۱۹۷۵)
۲پسرعموها (۱۹۵۸)۲۹جادوگران (۱۹۷۶)
۳محکم‌کاری (۱۹۵۹)۳۰جنون زنان بورژوا (۱۹۷۶)
۴زنان خوش قلب (۱۹۶۰)۳۱آلیس با آخرین گریز (۱۹۷۷)
۵جوانان زن ‌باز (۱۹۶۱)۳۲رابطه‌ های خونی (۱۹۷۸)
۶هفت گناه کبیره (۱۹۶۲، کوتاه – فصل: حرص)۳۳ویولت نوزی‌یر (۱۹۷۸)
۷چشم پلید (۱۹۶۲)۳۴اسب غرور (۱۹۸۰)
۸اوفلیا (۱۹۶۳)۳۵ارواح کلاه‌ دوز (۱۹۸۲)
۹لاندرو (۱۹۶۳)۳۶خون دیگران (۱۹۸۴)
۱۰زیباترین کلاهبرداری دنیا (۱۹۶۴، کوتاه – فصل: «مردی که…»)**۳۷بازرس لاواردین (۱۹۸۶)
۱۱ببر گوشت تازه دوست دارد (۱۹۶۴)۳۸نقاب‌ها (۱۹۸۷)
۱۲پاریس از نظر… (۱۹۶۵، کوتاه – فصل: لاموئت)۳۹داستان زنان (۱۹۸۸)
۱۳ماری شانتال علیه دکتر کا (۱۹۶۵)۴۰فریاد بوف (۱۹۸۸)
۱۴ببر خود را دینامیت معطر می‌کند (۱۹۶۵)۴۱روزهای آرام در کلیشی (۱۹۹۰)
۱۵خط فاصل (۱۹۶۶)۴۲دکتر ام (۱۹۹۰)
۱۶رسوایی (۱۹۶۷)۴۳مادام بوواری (۱۹۹۱)
۱۷راه کورینت (۱۹۶۷)۴۴بتی (۱۹۹۲)
۱۸دختران بد (۱۹۶۸)۴۵چشم ویشی (۱۹۹۳)
۱۹همسر بی ‌وفا (۱۹۶۹)۴۶دوزخ (۱۹۹۴)
۲۰که حیوان بمیرد (۱۹۶۹)۴۷مراسم (۱۹۹۵)
۲۱قصاب (۱۹۷۰)۴۸چیز دیگری نیست (۱۹۹۷)
۲۲جدایی (۱۹۷۰)۴۹از شکلات شما متشکرم (۲۰۰۰)
۲۳درست پیش از شب (۱۹۷۱)۵۰گل شر (۲۰۰۲)
۲۴دهه شگفت‌انگیز (۱۹۷۱)۵۱ساقدوش (۲۰۰۴)
۲۵دکتر پوپول (۱۹۷۲)۵۲کمدی قدرت (۲۰۰۶)
۲۶عروسی خونین (۱۹۷۳)۵۳دختر دو شقه (۲۰۰۷)
۲۷نادا (۱۹۷۴)۵۴بلامی (۲۰۰۹)

**) مردي كه برج ايفل را فروخت.

منبع: وبسایت سینما قدس اردبیل | لینک مطلب: http://www.cinemaghods.com/Ar_Spc/Claude_Chabrol.html

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “بیوگرافی آثارسینمایی كلود شابرول، پدرخوانده سينماي فرانسه”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *