یادداشت دیوید تامسون درباره «از گور برگشته» ایناریتو

فیلم سینمایی «از گور بازگشته»
فیلم سینمایی «از گور بازگشته»

یادداشت دیوید تامسون درباره «از گور برگشته» ایناریتو

وبسایت اردبیل سینما تقدیم می کند: یادداشت دیوید تامسون درباره «از گور برگشته» ایناریتو – ديويد تامسون- اولين باري که «از گور برگشته» را ديدم، احساس کردم که زيباترين و روان‌ترين فيلم سال است و درست به اندازه نفس‌هاي به شماره افتاده آدم‌ها در سرما که دوربين را تار مي‌کنند، زنده و ملموس است. مطمئن بودم که در گيشه موفقيت ويژه‌اي خواهد داشت و البته يکي از مدعيان قطعي اسکار خواهد بود. چه فيلمي اين اواخر اين همه شگفتي و معجزه را يکجا داشته است؟
يک نمونه از اين شگفتي ‌ها؟ در جايي از فيلم،‌ هيو گلس تنها و بي‌ اسب از سراشيبي بلند برفي بالا مي‌رود. دوربين استوار و محکم همراه او از تپه بالا مي‌کشد و مهارت و کاربلدي‌اش را در حد اعلي آشکار مي‌کند، همان حسي را بيدار مي‌کند که روزگاري آنتوني مان، ميزوگوچي يا مکس اوفولس مي‌کردند. صداي بلند غرشي از دور به گوش مي‌رسد. در فيلمي که پر از صداهاي خارج از قاب و صداي نفس‌کشيدن آد‌م‌هاست؛ کنجکاو مي‌شويم که منبع اين صداي غرش کجاست. گلس به بالاي سراشيبي مي‌رسد و درمي‌يابيم که اين صدا از گله‌اي بوفالو در حال گذر از مسير بالاي تپه مي‌آيد. گلس محو تماشاي اين صحنه شده، چند گرگ در کنار گله، به بوفالويي حمله کرده‌اند، همه اين‌ها در يک نماي حيرت‌انگيز پيش چشمان‌ ما قرار مي‌گيرد.
اين صحنه چنان تاثيرگذار بود که دلم مي‌خواست از جا بلند شوم و با فريادي گرگ‌ ها را فراري دهم. «از گور برگشته» به حضور سمج و پيگيرش در اين صحنه‌ هاي خشن و موقعيت‌هاي غيرانساني در طبيعت متکي است. «دنياي وحش» ديگر واژه‌اي رمانتيک براي دوست‌داران محيط زيست نيست که زير سقف اتاق‌هايشان بنشينند و برايش دل بسوزانند. برزخي است که تمدن را به هيچ مي‌گيرد و غرامت زيبايي ‌اش را با نابود کردن اميد و غرور انساني مي‌گيرد.
«از گور برگشته» فيلم بزرگي است. فيلمي که يکي از دستاوردهاي اصيل فيلمسازي را به يادمان مي‌آورد. آيا تا به حال چنين چيزي ديده‌ بوديد؟ آيا مي‌دانيد آن طرف دنيا چه شکلي است؟ من شيفته تصاوير هربرت پوتينگ در ۱۹۱۱ از آنتارکتيکا و خيال‌ پردازي درباره اين بودم که جزيره «اسکل» (در کينگ کونگ ۱۹۳۲) وقتي مسافران و ماجراجويان به آن قدم گذاشتند و دنيايي از شگفتي و رازهاي دروني را ديدند، چگونه بوده است؟ 
در ديدار اول، شيفتگي در برابر شيوه فيلمسازي و مرعوب شدن از هيبت چنين پروژه سينمايي که با موفقيت انجام شده مي‌تواند بار معنايي سنگدلانه نام فيلم و نگاه خيره هيو گلس در نماي پاياني را از چشم بيننده مخفي نگاه دارد. «از گور برگشته» صرفاً عبارتي براي تحسين سربازي مرزنشين که انتقامش را به درستي مي‌گيرد نيست. بلکه به معناي واقعي کلمه کسي است که از دنياي مردگان بازگشته و ديگر آن آدم قبلي نيست. از بسياري جهات، گلس يک روح ژنده ‌پوش سرگردان است. به زيبايي و قدرت فيلم هم مي‌رسيم اما جالب اينجاست که قدرت و تاثيرگذاري يک فيلم سينمايي تا چه اندازه مي‌تواند عجيب و غيرعادي باشد. مدتي پيش در جلسه‌اي در جمع منتقدان بودم که «ازگور برگشته» را محکوم مي‌کردند: به زيادي مردانه بودن، به خشونت بيش ‌از حد، مدت زمان طولاني، به افراط و بيهودگي، به اينکه به نظر مي‌رسيد در مراحل فيلمبرداري يک اسب را کشته‌اند. اصلاً چه لزومي داشت که حرم نفس بازيگران لنز دوربين را تار کند. ماجراها و دشواري‌ ها و مشقت‌ هاي ساخته شدن فيلم جاي بحث درباره تاثير آن را گرفت.
دست آخر منتقدان «اسپات‌لايت» را فيلم برتر سال اعلام کردند. ابدا قصد تقبيح اين فيلم را ندارم اما چطور فيلمي درباره تجاوز نهادي مي‌تواند تا اين اندازه خوشايند باشد. پس کي مي‌خواهيم ياد بگيريم که در آنچه خوشايند مي‌دانيم، اندکي محتاط ‌تر باشيم؟ «همه مردان رئيس جمهور» يک بار شجاعت مطبوعات را در افشاي فساد ريشه‌اي کشور اثبات کرد. انگار واشنگتن قرار است با ديدن يک فيلم عبرت بگيرد و تغيير کند.
«از گور برگشته»، اجازه نمي‌دهد هيچ کس موقع تماشاي ۱۵۶ دقيقه فيلم احساس «خوشايندي» داشته باشد و اين ممکن است به باکس آفيس ضربه بزند. گلس، فيتزجرالد خبيث را مغلوب مي‌کند. از زمان فريتز لانگ تا به ‌حال باوري در سينماي ما وجود دارد که مي‌گويد از انتقام نبايد گذشت. اما نکته اينجاست که گلس همسر بومي ‌اش، پسرشان هاوک، سلامت جسمي‌اش و احتمالا سلامت عقلش را از دست داده است. آلخاندرو ايناريتو هيچ نقطه امني براي او باقي نگذاشته. زن سرخپوستي که گلس از دست فرانسوي‌ها نجاتش مي‌دهد نه تنها همراه او نمي‌شود که در پايان به پيروزي دشوار و رمق‌کشيده ‌اش به ديده تحقير مي‌نگرد. هيچ مال و ثروتي ندارد، نه پوست نه غنيمت ديگري، نه حتي تکه زمين ارزشمندي در اين سرزمين وحشي. هيچ کورسوي اميدي در جهان او به چشم نمي‌آيد، از اين روست که نگاه تلخ پرسش‌گرش به دوربين بيش از هر چيز نشان از استيصال دارد. همان‌طور که فريتز لانگ هم فهميده بود انتقام انزوا مي‌آورد.
ايناريتو به خود زحمت ارجاع به مسائل دنياي امروز را نداده است. اما حماقت از ماست اگر ارتباط مضامين فيلم را با دنياي امروز نفهميم. عصر ما، عصر فيلم‌هاي سرگرمي‌ساز است (از سن آندرياس گرفته تا مکس‌ديوانه: جاده خشم) که دغدغه آخرالزماني، ترس از نابودي تمدن و رواج راه‌هاي غيرانساني براي بقا را دارند. مگر اين همان چيزي نيست که در «از گور برگشته» هم به تصوير کشيده مي‌شود. اصلا چه اهميتي دارد که قصه در سال ۱۸۲۳ اتفاق مي‌افتد؟ جهان بي ‌تمدن مملو از تمايلات متخاصمي است که به کشتار، خيانت و بي‌رحمي سرمايه‌ دار و لاف شرافت زدن عادت دارد.

یادداشت دیوید تامسون درباره «از گور برگشته» ایناریتو
یادداشت دیوید تامسون درباره «از گور برگشته» ایناریتو

برف سفيد پذيراي خون قرمز است و مهم‌ترين مولفه نهفته در طبيعت – يعني والد و فرزند – دائما در معرض تهديد است. گلس پسرش را از دست مي‌دهد. رئيس بوميان به دنبال دخترش مي‌گردد و حتي درنده‌ خويي خرس هم به خاطر حمايت از توله‌ هايش است. اين همان فضاي جاري در فيلمبرداري شگفت ‌انگيز امانوئل لوبزکي و احترام ويژه‌اي است که فيلم براي طبيعت قائل است. تصوير به راحتي مي‌تواند چهره دروغيني از طبيعت بسازد: با ثبت تصوير در ساعاتي که نور غوغا مي‌کند و کيفيتي جادويي به طبيعت مي‌بخشد، با نشان دادن مظاهر احساسي طبيعت همچون افق و آسمان، و با شگفتي و شيفتگي در برابر مناظر و چشم‌اندازهاي طبيعت و خارق‌العاده بودن دنياي وحش. از نقاشي ‌هاي آلبرت بيرستاد آلماني ‌الاصل (۱۹۰۲-۱۸۳۰) گرفته تا فيلم‌هاي ترنس ماليک اين فضاسازي مي‌تواند وحشي‌گري و درنده‌خويي را به يکي از ذهنيت ‌هاي ايده‌ آل امريکايي تبديل کند. اما اين قاب‌بندي ‌هاي حيرت ‌زده و شيفته به ندرت سرما، خشونت يا انزوا را تصوير مي‌کنند؛ چه رسد به وحشت شکار شدن توسط موجودي ديگر را.
بايد کار لوبزکي در «از گور برگشته» را مسحورکننده توصيف کرد. (او فيلمبردار محبوب ماليک هم هست). اما «از گور برگشته» به سحر کردن اکتفا نمي‌کند، لوبزکي خوب مي‌داند که نور طبيعي و دست نخورده، منظري فلسفي به تصاوير مي‌دهد به اين معنا که زيبايي تا چه اندازه به وحشت نزديک است. اين مکان درست به اندازه چشم‌انداز «جاده» کورمک‌ مک‌کارتي خشن و بي‌ رحم و مروت است، حتي اگر بخواهيد صرفا از آن عکس بگيريد. اما اين تضاد و چند رنگي بخشي از ديدگاه ايناريتو نسبت به خود زندگي است. به عنوان يک فيلم شبه آخرالزماني که موقعيت جغرافيايي‌ و زماني ‌اش سال‌هاي آغازين زندگي در آمريکاست، اين دغدغه را پيش مي‌کشد که آيا قهرمان و پيشگام بودن ارزشي دارد يا آنکه دنياي وحش صرفاً در انتظار عزيمت ما پس از يک اقامت کوتاه مدت است؟
اين همان سوالي است که دي‌کاپريو در پايان فيلم با نگاه خيره‌ اش مي‌پرسد. حتي خبيث فيلم، فيتزجرالد هم پوست سرش را از دست داده و از اين خسران شکايت دارد. (هاردي آنقدر خوب است که براي بسياري به چشم نمي‌آيد. او هم يک شبح ديگر است.)
«از گور برگشته»، از سوي ديگر تعمقي است در سبک تازه‌اي در سينماي ماجراجويانه و آزمودن شيوه ‌هاي ديگري در چهارچوب‌ هاي آن. درست همان‌طور که «بردمن» ايناريتو، بازي و اجرا را شالوده‌ شکني مي‌کند، «از گور برگشته»، هم درگير خودشکني است. نمي‌توان فيلم را ديد و نفهميد که لوبزکي چنان به نور طبيعي وفادار است که انگار آن را يکي از اصول بقاي بشر مي‌داند. چند صحنه کوتاه داخلي و در کمپ‌ها هم در فيلم مي‌بينيم اما او ما را در بخش اعظمي از فيلم در جهاني بدون نور مصنوعي و تئاتري قرار مي‌دهد. مي‌توان اين ويژگي را صرفاً يک انتخاب زيبايي ‌شناسانه دانست اما مهم‌تر و جدي‌تر از آن، اشاره‌اي است به رابطه بشر و طبيعت پيش از آنکه الکتريسيته و تکنولوژي پا به دنيا گذاشته باشند.
ظاهر فيلم تقديس شده و اصيل است؛ تاريخي است و در عين حال معاصر. کسي نمي‌تواند بگويد که فيلم بدون حقه ساخته شده اما ايناريتو مي‌خواهد تا جايي که امکان دارد از CGI استفاده نکند يا در حداقل ممکن. وقي گلس در آخرين مراحل دنبال ‌کردن فيتز جرالد است، در جايي دور، پشت سرش بهمن کوچکي روي کوه در حال پايين آمدن است. خبرنگاري در مصاحبه با ايناريتو از او پرسيده بود که آيا اين‌جا از CGI استفاده کرده يا نه؟ او در پاسخ گفته بود: «نه. از يک هلي‌کوپتر براي راه انداختن بهمن استفاده کرديم.» در نقطه اوج ايناريتو تصميم گرفته که از يک حادثه استفاده کند، چيزي که ابداً ضرورتي هم ندارد اما در عين حال بليغ است و حاوي دو معنا: طبيعت هم نيروي انتقام ‌گيرنده خودش را دارد و برف متراکم هم بايد رها شود درست مثل خشم و غضب انساني. از اين گذشته فيلم اين آمادگي را داشته که براي القاي حس واقعي اتفاقات مدت زماني طولاني صرف کند. با رقم نهايي ۱۳۵ ميليون دلار «از گوربرگشته» دو برابر بودجه ابتدايي ‌اش خرج برداشته است. اين يک ريسک اقتصادي خطير است که با پيوند خوردن با طبيعت به مخاطره بيشتري هم افتاده است.
حس واقعي بودني که فيلم اقلا مي‌کند مهم و حياتي است. حسرت مي‌خوريم که چرا شجاعت و قدرت بدني با پيشرفت‌هاي CGI کمرنگ شده است. چندي پيش در پاييز «بندبازي» را ديدم و به نظرم فيلم عجيب و ناهمگوني بود. اما بند‌بازي ترسناک فيلم، يعني علت وجودي فيلم با آگاهي بيننده کاملا ضايع مي‌شود. چون مي‌دانيم که امروزه اين کارها را به شيوه الکترونيک انجام مي‌دهند، با خودمان مي‌گوييم خب پس چه زحمتي کشيده‌اند و اهميت‌اش در چيست؟ وقتي از بدل‌کارها، حقه‌هاي تصويري و راه‌هاي امن‌تر براي انجام کارهاي خطرناک استفاده مي‌شد قطعا همراهي در حس خطر و شگفتي از چگونگي انجام آن هم براي بيننده متفاوت بوده است.
سينماي اکشن زماني پژمرده شد که بچه‌ها بيش از آنکه تحت تاثير اتفاقات دراماتيک قرار بگيرند، تکنولوژي به کار رفته در فيلم برايشان مهيج بود. ايناريتو نگران اين موضوع است؛ درست به همان اندازه که نگران سرنوشت بشر است. اين نکته بيش از هر جاي ديگر در رودررويي خرس با گلس آشکار مي‌شود. نه، قطعاً يک خرس واقعي به لئوناردو دي‌کاپريو حمله نکرده اما واقعي بودنش درست به اندازه مواجهه فيلم «مرد گريزلي» ورنر هرتزوگ جذاب و تاثيرگذار است. آسيبي که به گلس وارد مي‌شود به شدت باورپذير و هولناک است،‌ درست همان‌گونه که بيگانه بودن حضور خرس کاملا بديهي است به ويژه زماني که با گلس اين ‌پا و آن ‌پا مي‌کند، انگار که به غذايش نمک‌ و فلفل مي‌زند يا به او مي‌گويد: «با من بازي کن».
احساس مي‌کردم يک اکشن واقعي مي‌بينم، درست به همان اندازه که به فرود هواپيما در «فقط فرشتگان بال دارند» يا مصيبتي که در «باد» بر سر جيليان گيش مي‌آيد، باور داشتم. مفهوم ضمني مستند محور فيلم داستاني در آن حفظ شده است و از ما مي‌خواهد که مرز ميان واقعيت و ريا را در تب و تاب ترس و اميد پيدا کنيم. «از گور برگشته» ماجراجويي ژرف و عميقي است، پرتره منحصر به فردي از نابودي و اضمحلال گسترده در طبيعت است،‌ همينطور جدل جذابي درباره سرنوشت بشر و فيلم‌هاي بزرگش. نمي‌دانم سرنوشتش چه خواهد شد و مردم در تعطيلات با وجود «جنگ ستارگان» در سالن کناري چطور به اين فيلم واکنش نشان مي‌دهند. شايد از بعضي جهات در باکس آفيس شکست بخورد اما اين شکست مي‌تواند «از گور برگشته» را در سنت سينمايي بگنجاند که فيلم‌هاي شکست ‌خورده در درجات متفاوت در آن قرار دارند، از جمله «بزرگ‌ کردن بچه»، «همشهري کين»، «شب شکارچي» و «دروازه بهشت».

منبع: فيلم کامنت | مترجم: لیدا صدر

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “یادداشت دیوید تامسون درباره «از گور برگشته» ایناریتو”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *