ژان پل بلموندو: هشتاد و شش ساله شد

0
313
ژان پل بلموندو
ژان پل بلموندو

وبسایت اردبیل سینما گزارش داد: ژان پل بلموندو: هشتاد و شش ساله شد – او در سینمای فرانسه در هر نقشی ظاهر شده است، از روشنفکر گوشه‌گیر تا گانگستر ماجراجو، اما بیشتر سینمادوستان او را در قالب جوان پرشر و شوری به یاد می‌آورند که آرام و قرار ندارد.

ژان پل بلموندو: هشتاد و شش ساله شد
ژان پل بلموندو: هشتاد و شش ساله شد

ژان پل بلموندو، با “موج نو” به دنیا آمد، اما درست‌تر آن است که گفته شود، او مُرد تا “موج نو” زاده شود. فیلم “از نفس افتاده” به کارگردانی ژان لوک گدار با مرگ قهرمان پرشر و شور آن تکمیل می‌شود.

“میشل” با گلوله‌ای در پشت در خیابان فرار می‌کند. دوربین به همراه دخترک امریکایی که او را به پلیس لو داده، او را دنبال می‌کند. آخر خیابان میشل به زمین می‌افتد. آخرین پک را به سیگار می‌زند، برای دخترک که بالای سر او ایستاده، شکلک در می‌آورد و آخرین کلام خود را خطاب به او و تمام زندگی اعلام می‌کند: «از تو حالم به هم می‌خوره!»

ژان پل بلموندو در از نفس افتاده
ژان پل بلموندو در از نفس افتاده

با این صحنه زندگی سینمایی ژان پل بلموندو شروع شد. او پیش از آن هم روی صحنه تئاتر و پرده سینما نقش‌های کوچکی ایفا کرده بود، اما استعدادهای او هنوز آشکار نشده بود.

این ژان لوک گدار، کارگردان جسور و جوان “موج نو” بود که توانست استعداد بلموندو را کشف کند و از او که به نظر بسیاری “سیمای غیرسینمایی” داشت، یک ستاره سینما بیرون بیاورد.

زندگی سینمایی ژان پل بلموندو
زندگی سینمایی ژان پل بلموندو

بلموندو در روز ۹ آوریل ۱۹۳۳ در محله نویی، در حومه غربی پاریس، به دنیا آمد. پدرش پیکرتراش بود و مادرش رقصنده.

در کودکی همان چیزی بود که بعدها به تماشاگران بی‌شمار سینما عرضه کرد: پسربچه‌ای شیطان و زبل، که بلد بود با ژست‌ها و اداها و شلوغ‌بازی‌های‌اش، همشاگردی‌های خود را سرگرم کند.

آقایی در تمام نقش‌ها
ژان پل بلموندو پس از “از نفس افتاده” یک هنرپیشه پرکار حرفه‌ای شد و در ده‌ها فیلم بازی کرد، اما در سال‌های بعد همچنان یکی از ستاره‌های محبوب “موج نو” باقی ماند.

ژان پل بلموندو
ژان پل بلموندو

او باز هم در فیلم‌های گدار نقش ایفا کرد، مثلا در فیلم “یک زن زن است” و فیلم اعجاب‌انگیز “پیروی دیوانه”، و همچنین در فیلم‌های لویی مال، فرانسوا تروفو، کلود شابرول و کلود للوش.

بلموندو به زودی نشان داد که یک بازیگر کارکشته و تمام عیار است که به ایفای هر نقشی تواناست و هر کارگردانی، با هر سبک و سلیقه، مایل به همکاری با اوست.

jean-paul-belmondo
jean-paul-belmondo

توانایی او در انعطاف از نقش به نقش خیره‌کننده بود. برای نمونه در سال ۱۹۶۱ از او ۸ فیلم سینمایی به روی پرده آمد: در کنار نقش جدی و ظریف یک روحانی جوان در فیلم “لئون مورن کشیش” به کارگردانی ژان پیر ملویل، او در فیلم های آلبرتو لاتوادا و هانری ورنوی در نقش‌های کمدی و جنایی ظاهر شد.

بلموندو در دهه ۱۹۷۰ در فیلم‌های پلیسی پرهیجان ظاهر شد، معمولا در نقش گانگستری قلدر و پرتحرک که برای عملیات پرماجرا و به ویژه صحنه‌های “خطرناک” آماده است.

بلموندو در دهه ۱۹۷۰ در فیلم‌های پلیسی پرهیجان ظاهر شد
بلموندو در دهه ۱۹۷۰ در فیلم‌های پلیسی پرهیجان ظاهر شد

در این فیلم‌ها او تمام قدرت و توان بدن ورزیده‌ی خود را به نمایش گذاشت.
ژان پل بلموندو در دهه ۱۹۷۰ گران‌ترین و موفق‌ترین هنرپیشه سینمای فرانسه بود.

محبوبیت او به ویژه به فیلم‌های کمدی شلوغ و پرهیجان برمی‌گردد، که او معمولا نقش یک کلاهبردار زرنگ و حقه‌باز، و در عین حال نیکدل و بامرام و گاهی عاشق‌پیشه را ایفا می‌کند. او در کمدی ظریف و متعادل است و صحنه‌های کتک‌کاری را استادانه اجرا می‌کند.

دوران بازنشستگی بلموندو
دوران بازنشستگی بلموندو

بلموندو، که فرانسوی‌ها او را “ببل” می‌نامند، به دنبال ناراحتی قلبی کمابیش از بازیگری در سینما کنار کشید و به چند کار روی صحنه تئاتر بسنده کرد.

او در سال های گذشته تنها در یک فیلم ظاهر شده است: در فیلم “مردی با سگش” او بار دیگر مرد بیچاره و بی‌خانمانی است که در خیابان‌های پاریس به دنبال لقمه‌ای نان می‌گردد و دیگر جز یک سگ همدمی ندارد.

جشنواره سینمایی کن در سال ۲۰۱۱ با اهدای یک جایزه افتخاری، از این استاد همه فن حریف سینمای فرانسه، تجلیل به عمل آورد.


پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید