هجدهمین جشن حافظ ۲۲ مرداد برگزار می شود

0
1
هجدهمین جشن حافظ ۲۲ مرداد برگزار می شود
هجدهمین جشن حافظ ۲۲ مرداد برگزار می شود

هجدهمین جشن حافظ ۲۲ مرداد برگزار می شود

تغییر در دو جایزه اصلی

وبسایت اردبیل سینما گزارش داد: هجدهمین جشن حافظ ۲۲ مرداد برگزار می شود – امید معلم دبیر هجدهمین جشن دنیای تصویر ضمن تشریح جزئیات برگزاری این دوره از جشن از تغییر در دو جایزه اصلی این رویداد خبر داد. نشست خبری هجدهمین دوره جشن حافظ پیش از ظهر امروز یکشنبه ۳۱ تیرماه با حضور امید معلم دبیر این رویداد در محل دفتر نشریه سینمایی «دنیای تصویر» برگزار شد.

معلم در ابتدای این نشست با اعلام تاریخ ۲۲ مرداد به‌عنوان زمان برگزاری هجدهمین جشن دنیای تصویر، درباره فلسفه نامگذاری این رویداد به نام‌ «حافظ» گفت:‌ همه ما می‌دانیم علی معلم کسی بود که به تمام بخش‌های سینما و هنر اشراف داشت و اگر این نام را انتخاب کرده دلیل واضحی داشته است که نمونه جهانی هم دارد. مانند جشنواره سینمایی «سزار» که نام یک مجسمه ساز معرف بر روی آن است، دلیلش هم اعتبار و جایگاه فرهنگی سزار است.

وی ادامه داد: دلیل نام گذاری جشن حافظ هم این بوده که حافظ به‌عنوان یک فرد تأثیر بالایی بر فرهنگ ایران زمین داشته و این تأثیر هم محدود به شعر نبوده است. اتفاقا شاعری است که از نگاه برخی کارشناسان نگاهی تصویری و نزدیک به سینما هم داشته است. این توضیح درباره عنوان جشن از آن جهت لازم بود که گویا بعد از این همه سال هنوز ابهاماتی درباره آن وجود دارد.

دبیر جشن هجدهم دنیای تصویر در ادامه با اشاره به فرآیند داوری آثار گفت: در این دوره کلیه تولیدات سال ۹۶ را مورد ارزیابی قرار خواهیم داد که بازه زمانی آن از ابتدای اکران ۹۶ تا اکران نوروز ۹۷ را شامل می‌شود. در تلویزیون هم کلیه تولیدات سال ۹۶ به‌علاوه‌ سریال‌های نوروز ۹۷ مورد داوری قرار می‌گیرد. البته داوری برخی سریال‌ها مانند «ساخت ایران» و یا «گلشیفته» به دلیل ادامه داشتن پخش آن‌ها تا نزدیک بازه برگزاری جشن، به دوره بعد موکول خواهد شد.

تغییر در دو جایزه اصلی

امید معلم در ادامه به تغییر دو جایزه اصلی جشن حافظ اشاره کرد و در توضیح آن گفت: نشان عباس کیارستمی از جایزه‌های اصلی جشن است که در دوسال گذشته بر اساس ملامک‌هایی اهدا شد اما از امسال تعریف تازه‌ای برای این نشان در نظر گرفته‌ایم که براساس آن نشان عباس کیارستمی در جشن حافظ به بهترین فیلم اول سال که با رویکرد و نگاه تجربی ساخته شده باشد، اهدا خواهد شد. برای این بخش نامزد هم معرفی خواهیم کرد و بیشتر توجه‌مان به فیلم‌های اول کوچک  و تولید شده با امکانات محدود خواهد بود.

دبیر هجدهمین جشن حافظ درباره دومین تغییر در فرآیند اهدا جوایز جشن هم افزود: جایزه چهره تلویزیونی سال از جوایزی است که در سال‌های گذشته با اقبال مردم مواجه بوده و بر همین اساس تصمیم گرفته‌ایم در این دوره داوری و انتخاب چهره سال را به مردم واگذار کنیم. بر این اساس امسال مردم می‌توانند از میان ۱۲ نامزدی که ما معرفی می‌کنیم از طریق اپلیکیشن آپ، نظر خود را اعلام کنند تا چهره سال با آرای مردمی انتخاب شود.

هجدهمین جشن حافظ ۲۲ مرداد برگزار می شود
هجدهمین جشن حافظ ۲۲ مرداد برگزار می شود

معلم توضیح داد: این چهره‌ها الزاما محدود به صداوسیما نخواهد بود و ممکن است از فعالان شبکه‌های اینترنتی که در سال‌های اخیر فعال‌تر هم شده‌اند گزینه‌هایی را در میان نامزدهای چهره تلویزیون سال داشته باشیم.

وی در توضیح ابهام مطرح شده درباره عدم اعطای جایزه نقش مکمل در جشن حافظ هم گفت: در بخش‌های مختلف جشن حافظ جوایز متعددی اهدا می‌شود اما جایزه‌ای به نام بازیگر زن و مرد مکمل نداریم. این به اعتقاد پدرم برمی‌گردد که معتقد بود بازیگری حرفه‌ای چندان از این منظر قابل تفکیک نیست. به همین دلیل دو جایزه بازیگری اهدا می‌کنیم که اما عنوان مکمل در آن لحاظ نمی‌شود.

جشن، جشنواره نیست

معلم همچنین تأکید کرد: به یاد داشته باشیم که جشن، جشنواره نیست. جشن یک روز در سال برگزار می‌شود و اکران یک‌سال گذشته سینما را بررسی می‌کند. به همین دلیل هم جوایز فنی بسیاری دارد برخلاف جشنواره‌های معتبر سینمایی دنیا مانند ونیز و کن  که جوایز فنی زیادی ندارند.

دبیر هجدهمین جشن دنیای تصویر در ادامه در پاسخ به سوالی درباره تمهیدات اندیشیده شده برای جلوگیری از تکرار حواشی سال‌های گذشته هم گفت: طبیعی است که یک رویداد فرهنگی بعد از برگزاری با انتقادات و واکنش‌هایی مواجه شود. جشن حافظ هم به جهت آنکه تنها جشن خصوصی سینما و تلویزیون ایران محسوب می‌شود حساسیت بیشتری روی آن باشد.

وی افزود: ما یک جشن هستیم با یک سلیقه بصری که موسس این جشن علی معلم نگاهی به سینما داشته که در بخش‌های مختلف آن حاکم است. در این نگاه، دیده شدن فیلم از سوی مخاطب موضوعیت دارد و نمی‌توان تنها نگاه هنری به آثار داشت. این ویژگی جشن حافظ است که به بررسی «اکران» می‌پردازد و مدعی قضاوت کلیه تولیدات از منظر هنری صرف نیست. البته جبنه هنری فیلم‌هایی که در طول سال دیده شده باشند هم حتما مدنظر قرار خواهد گرفت.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید