نخستین دوره جشنواره فیلم فجر اردبیل

0
13
سردرب سینما قدس اردبیل
سردرب سینما قدس اردبیل

وبسایت اردبیل سینما گزارش داد: نخستین دوره جشنواره فیلم فجر اردبیل – سرپرست ارشاد اردبیل گفت: با نمایش آثار هنرمندان اردبیلی نخستین دوره شنواره فیلم فجر استانی در اردبیل برگزار می شود. به گزارش ایسنا، علی چشمه نور، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اردبیل از برگزاری همزمان اولین جشنواره فیلم فجر استانی و ششمین جشنواره فیلم کوتاه استان خبرداد.

وی گفت: ششمین جشنواره فیلم استانی با حضور فیلمسازان استان اردبیل و از تاریخ ۱۵ تا ۲۵ بهمن ماه ۹۲ با مشارکت انجمن سینمای جوان دفتر اردبیل برگزار خواهد شد.

سینما قدس اردبیل - دستگاه آپارات فیلم 35 میلیمتری
سینما قدس اردبیل – دستگاه آپارات فیلم ۳۵ میلیمتری

سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه نخستین جشنواره فیلم فجر استان اردبیل همزمان با بر پایی سی و دومین جشنواره بین المللی فیلم فجر تهران برگزار می‌شود، افزود: آیین اختتامیه جشنواره فیلم فجر استانی و جشنواره عکس تجلی حضور همزمان با مراسم پایانی و اهدای جوایز ششمین جشنواره فیلم استان اردبیل در مورخه ۲۸ بهمن ماه ۹۲ برگزار خواهد شد.

علی چشمه نور گفت: از بین فیلم‌های نمایش داده شده در طول جشنواره، خود مخاطبان و تماشاگران فیلم‌های منتخب را گزینش خواهند کرد.


جشنواره فیلم فجر، جایگزینی برای جشنواره بین‌المللی فیلم تهران بود که تا پیش از انقلاب ۱۳۵۷ ایران، با حمایت دفتر مخصوص شهبانو فرح پهلوی در ایران برگزار می‌شد و در آن فیلم‌های برگزیده سینمای ایران در کنار آثار سینمای بین‌المللی رقابت می‌کردند. بعد از انقلاب، این جشنواره تعطیل شد و بعد از ۴ سال جشنواره فیلم فجر، همزمان با روزهای دهه فجر جایگزین آن شد.

نخستین دوره جشنواره فیلم فجر از ۱۲ تا ۲۲ بهمن سال ۱۳۶۱ به دبیری حسین وخشوری برگزار شد.

جشنواره فجر تا سال ۱۳۷۴ فقط به تولیدات سالانهٔ سینمای ایران می‌پرداخت. از سال ۱۳۷۴ جشنواره به صورت بین‌المللی برگزار می‌شود و علاوه بر سینمای ایران، در بخش بین‌الملل به بررسی فیلم‌هایی از سینمای جهان می‌پردازد. در بخش‌های رقابتی این جشنواره، شرکت کنندگان برای کسب جایزهٔ مخصوص که «سیمرغ بلورین» نام دارد با هم رقابت می‌کنند. دیپلم افتخار و لوح زرین از دیگر جوایز این جشنواره می‌باشند. طی سالیان اخیر مسابقه‌های سینمای مستند، فیلم کوتاه و مسابقه مواد تبلیغاتی و اطلاع‌رسانی نیز به بخش‌های سینمای ایران اضافه شده‌است. در ابتدای جشنواره آیین بزرگداشت یک هنرمند برگزار می‌شود و در انتها هم جوایز ویژه و مردمی به فیلم انتخاب شده با رای مردم داده می‌شود. در سال ۱۳۹۳ بخش بین‌الملل جشنواره جدا شده و به صورت جداگانه برگزار می شود.


منبع: ایسنا | تاریخ خبر: شنبه ۰۹ بهمن ماه ۱۳۹۲

آدرس وب سایت سینما قدس اردبیل: www.cinemaghods.com

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید