درباره حسين فرحبخش وسخنانش درسانه ها

حسین فرحبخش - اردبیل سینما

درباره حسين فرحبخش وسخنانش درسانه ها

حواشي جديد تهيه كننده پرحاشيه!

وبسایت اردبیل سینما گزارش داد: درباره حسين فرحبخش وسخنانش درسانه ها – شايد گزافه نباشد که بگوييم محمدحسين فرح بخش، جنجالي ترين و پرحاشيه ترين تهيه کننده سينماي ايران است. تقريباً با اکران هر فيلمش -که همواره نيز از جنس سينماي تجاري و گيشه است- در نشست ها و گفت و گوهاي مطبوعاتي يا برگزاري مراسم نمايش فيلمش، سخناني مي گويد که به کانون جنگ و جدال هاي سينمايي-رسانه اي بدل شود.

هر بار که او در برنامه هفت يا برنامه هاي سينما محور ديگر مثل شهرفرنگ شبکه خبر حضور يافته، گفت و گوهايش با مجري يا ميهمان برنامه به جدال لفظي بدل شده يا به واکنش هاي جنجالي در رسانه ها و مطبوعات انجاميده است. بخشي از جنجال ها به فيلمي برمي گردد که ساخته و مواردي که در آن مطرح کرده است (که غالباً نقد محتوايي فيلم هايش را به ارجاعات برون متني و دعواهاي فرا سينمايي بدل مي کند) و بخشي هم به دعواهاي شخصي او با سينماگران ديگر بازمي گردد که به طور معمول حاشيه هاي فراواني مي سازد. حسين فرح بخش چه در مقام کارگردان و چه در کسوت تهيه کننده، هميشه حاشيه ساز بوده و جدال هاي کلامي پيرامون خودش و آثارش شکل مي گيرد. سال ها پيش در برنامه هفت ترکشش به تن منتقدان سينما هم خورد(که همواره سر ستيز با آنها داشته) آنجا که گفته بود «مردم اصلاً نمي دانند منتقد خوردني است يا پوشيدني…» که با واکنش هاي تندي از سوي منتقدان سينما همراه شد. دعواي او با امير حسين علم الهدي بر سر سينماي هنر و تجربه هنوز در حافظه سينمادوستان باقي مانده که فرح بخش اين سينما و مديرانش را «شارلاتان هاي سينمايي» توصيف کرده بود. درهرحال، فرح بخش يا همواره انگشت اتهامش به سوي کسي بوده يا انگشت هاي اتهام ديگران را به سمت خود گردانده است.

حسین فرحبخش
حسین فرحبخش

در هفته هاي اخير نيز بار ديگر حسين فرح بخش، خبرساز و حاشيه ساز شده و در کانون اخبار جنجالي سينما قرار گرفته است. خبرسازي اش را مي توان در اکران فيلم تازه اش «دشمن زن» دانست که به واسطه حضور جواد يساري از خوانندگان قديمي (موسوم به کوچه بازاري) در سکانسي از فيلمش حاصل شده است. خواننده اي که پس از ۴۰ سال دوري از فضاي موسيقي با تلاش هاي مستمر حسين فرح بخش به اين عرصه بازگشت و علاوه بر حضور در فيلمش، به همراه او به مراسم مختلف اکران فيلم يا نشست هاي نقد و بررسي فيلم ها هم مي رود. خيلي ها اين کار را تمهيد تجاري تهيه کننده براي فروش بيشتر فيلم و رونق گيشه مي دانند اما خود فرح بخش گفته است که اين کار را دلي و به دليل علاقه شخصي اش به اين خواننده و سبک کاري اش انجام داده است. حسين فرح بخش درباره مجوز گرفتن درباره حضور جواد يساري گفته است: «جواد يساري هيچوقت ممنوع از فعاليت نبوده است و به دليل علاقه شخصي از او براي حضور در فيلم دعوت کردم و در بازي کوتاهش نقش خودش را بازي مي کند. اين خواننده هيچگاه و از سوي هيچ ارگان قضايي، امنيتي، اجرايي و فرهنگي ممنوع از فعاليت نبوده است، بنابراين ما هم بدون هيچ مشکلي از او براي حضور در فيلم دعوت کرديم.» فرح بخش همچنين درباره فعاليت هاي جواد يساري طي اين سال ها گفته است: «کار نکردن يساري خودخواسته بوده است و او درواقع در اين فيلم نقش خودش را بازي مي کند که به عنوان يک خواننده قديمي در يک کافه در حال آواز خواندن است.»

درباره حسين فرحبخش وسخنانش درسانه ها – استفاده از جواد يساري به هر دليلي که اتفاق افتاده در فروش فيلم تاثير گذاشته و خاطرات نوستالژيک خيلي ها را زنده کرده است. با اين حال حضور او و خوانندگي اش به شکل رسمي و مجوز دار در يک فيلم سينمايي بعد از چهل سال، حسين فرح بخش و فيلمش را در مرکز توجهات رسانه اي قرار داده و به کانون خبر سازي بدل کرده است. اما آنچه نام حسين فرح بخش را به عنوان يک تهيه کننده جنجالي بار ديگر در مرکز اخبار رسانه اي بويژه در فضاي مجازي و شبکه هاي اجتماعي قرار داده، جنگ و جدال او با رامبد جوان و افشاگري هاي پشت پرده خندوانه بود که به اصطلاح گرد و خاک زيادي به پا کرد. دعوايي که شکل گيري آن اساساً در فضاي مجازي و از طريق پخش ويدئويي از سوي هر دو طرف، صورت گرفت. اين جدال تا جايي بود که اغلب رسانه ها تيتر زدند: «دعواي حسين فرح بخش و رامبد جوان به فحاشي کشيد.»

ماجرا از اين قرار بود که ابتدا فرح بخش تهيه کننده و کارگردان سينما در صحبت هايي تهيه کننده برنامه «خندوانه» را به زد و بند و رانت خواري متهم کرد و سپس رامبد جوان اين ادعا را رد کرد و گفت: «اگر ادعايي داريد با سند مطرح کنيد و اگر نه حرفي نزنيد.» اين سخنان باعث واکنش شديدتري از سوي فرح بخش در نوزدهم تير شد. محمد حسين فرح بخش در ويدئويي که در فضاي مجازي منتشر کرده، گفته است: «يا رب! مباد که گدا معتبر شود… يادت رفته که پانزدهم بهمن ۹۶ مقابل ناجي هنر گفتي جواد فرحاني تهيه کننده خندوانه است و علي احمدي فقط کارهاي تدارکات را انجام مي دهد؟! رامبد جان! تا سه سال قبل اگر ماشينت را مي دزديدند نمي توانستي جايگزين کني و حالا…!؟ بيخودي براي مردم گرسنه نقش بازي نکن! اگر روراست هستي بيا و عقبه اسپانسرهاي برنامه ات را افشا کن. آيا اين اسپانسرها متصل به بيت المال نيستند؟ پول اسپانسرهايي که وارد برنامه ات شدند براي مردم پابرهنه نيست که در آبادان و خرمشهر آب هم ندارند؟ من بعد از سال ها کار در سينما نمي توانم همزمان سه فيلم تهيه کنم شما از کجا سرمايه توليد متوالي چند فيلم را فراهم کرده اي؟ زماني که من به شما نقش دادم کسي در سينما به شما نقش يک نمي داد! خنده دار است که مي گويي احمدي سابقه ۲۴ سال تهيه کنندگي دارد! اين سابقه در کجا بوده؟ اين بنده خدا تازه به واسطه اعتراضات ما به خاطر عملکرد غلطش در تصويرشهر و توقيف فيلم هاي مجوزدار از گمنامي درآمد.»

فارغ از اينکه حق با کداميک از طرفين دعواست، نفس اين اتفاق شايسته سينما و سينماگران ايراني نيست و موجب آزردگي بسياري از اهالي سينما و سينمادوستان شده. رضا رشيدپور از جمله افرادي بوده که نسبت به اين اتفاق گلايه کرد و نوشت: «اين روزها در فضاي مجازي پر از حرف هايي مانند «افشا مي کنم» و «دهنت را گل بگيرم» شده بخشي از استفاده ما از فضاي مجازي. اميدوارم رامبد عزيز و آقاي فرح بخش مشکلاتشان را تلفني حل کنند و مردم را درگير بحث خود نکنند.»

يکي دو روز بعد از اين ماجرا فرح بخش در مصاحبه اي گفته: «رامبد جوان پشيمان شده، احمدي گولش زده بود! من و رامبد در عرصه هنر مي مانيم ولي احمدي بايد برود دنبال تدارکات…» پاسخي که منزه از ادبيات هميشگي او نيست!
    
منبع: روزنامه ايران، شماره ۶۸۲۵

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “درباره حسين فرحبخش وسخنانش درسانه ها”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *