افتتاح دهمین دوره جشنواره فیلم لومیر

0
13
افتتاح دهمین دوره جشنواره فیلم لومیر
افتتاح دهمین دوره جشنواره فیلم لومیر

افتتاح دهمین دوره جشنواره فیلم لومیر

ژان پل بلموندو، جین فوندا و اصغر فرهادی در جشنواره فیلم لومیر

وبسایت اردبیل سینما گزارش داد: افتتاح دهمین دوره جشنواره فیلم لومیر – ژان پل بلموندو، جین فوندا و اصغر فرهادی در جشنواره فیلم لومیر – دهمین دوره جشنواره فیلم لومیر در شهر لیون فرانسه آغاز به کار کرد. در مراسم افتتاحیه این جشنواره هنرمندان نامداری همچون خاویر باردم، گیلرمو دل تورو، مونیکا بلوچی و ژان دو ژاردن حضور داشتند.

اما جشنواره امسال به تقدیر از بازیگر پیشکسوت سینمای جهان جین فوندا می‌پردازد. خانم فوندا در اختتامیه جشنواره به تماشای فیلم معروف «خوشه‌های خشم» می‌نشیند. وی بناست همچنین کارگاهی تخصصی را نیز روز جمعه در یکی از سالن‌های این جشنواره برگزار کند. از سوی دیگر حضور ژان پل بلموندو میهمان ویژه این جشنواره از دیگر رویدادهای مهم آن بود. بلموندو که اسطوره سینمای فرانسه و جهان به شمار می‌رود در کنار کلود للوش، کارگردان فرانسوی در مراسم افتتاحیه حضور یافت.

ژان پل بلموندو - jean paul belmondo
ژان پل بلموندو – jean paul belmondo

برتراند تاورنیه، فیلمساز نامدار فرانسوی که سالهاست مدیریت جشنواره لومیر را بر عهده دارد در مراسم افتتاحیه از اشتیاق کلود للوش به «سینما و بازیگران این هنر» تقدیر کرد و افزود که این کارگردان بزرگ برای سینما «جنگیده» است. اصغر فرهادی، کارگردان برجسته ایرانی نیز در کنار خاویر باردم، بازیگر نامدار اسپانیایی و تعدادی از عوامل سازنده فیلم «همه می‌دانند» در مراسم افتتاحیه این جشنواره حضور یافت. حضور این کارگردان ایرانی مورد استقبال گرم حضار قرار گرفت.

کلینت ایستوود هم از راه دور و به یاری اسکایپ در افتتاحیه شرکت کرد و به پی‌یر ریسیان، نویسنده و کارگردان تازه درگذشته فرانسوی که زمانی با ایستوود در جشنواره کن همکاری کرده بود ادای احترام کرد.

همچنین بازار فیلم‌های کلاسیک جشنواره لومیر نیز در حاشیه این جشنواره آغاز به کار کرد. این بخش در واقع به ارزیابی سینما به شکل عمومی و نیز پیشرفت‌های فنی این صنعت در جهان می‌پردازد‌. همچنین میراث سینمایی و آثار اولیه صنعت سینمای اروپا آفریقا و خاورمیانه در بخش بازار فیلم‌های کلاسیک مورد بررسی قرار می‌گیرد. جشنواره امسال تا ۲۱ اکتبر/ ۲۹ مهر ماه به کار خود ادامه خواهد داد.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید